Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сънародниците ни в Албания още наричат България "майка"

Веселка Тончева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН  посвещава повече от десетилетие то своята научна кариера за изследване на българите в Албания. Тя изследва традициите, религията, обредността, музиката на нашите сънародници в  Голо Бърдо, Гора, Мала Преспа и Корчанско. 

В поредицата „Българите от Голо Бърдо, Албания“ (2009, 2011 и 2016 г.) в много публикации, сценарии за филми тя представя своите проучвания на терен и разказва истории.

С доц. Тончева разговаряме два дни след като Албания  призна българското малцинство.

Според учения не може да има ревност между нейните усилия и постигнатото от дипломацията с участието и на евродепутатите ни. Трудът на всички е  ценен и най- важното е, че резултатът е постигнат.

Оценявайки своята работа, доц. Тончева сподели, че събраното от нея творчество е богатство както за българската наука, така и ще повече за санародниците ни в Албания, чиито поколения ще имат тази история за себе си.

В интервюто ученият разказа какво са преживели сънародниците ни в различните исторически периоди откакто са албански граждани. Тя приромни връзките им с България, която те наричат "майка", прексването им по времето на Енвер Ходжа, когато е потиснато националното им и религиозно самосъзнание.

Затворени заради географски и политически причини в миналото, днес българите в Албания са по- мобилни, работят в големите градове, пътуват. хората от Голо Бърдо са потомствени строители, днес този поминък определя икономическата  им активност и днес.

Някои селища вече са закрити, но в други хората се връщат и ги оживяват. Обредността е запазена, а тя съхранява паметта, акцентира доц Тончева.

В заключение тя оцени признаването на българското малцинство с като възстановяване на близостта- тези хора за България ще бъдат по близки и държавата ще е по- близка за тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21