Не сме съгласни с тезата, че трябва да се орязват права на хората, за да се защитят евентуални злоупотреби. Има си институции, които трябва да си свършат работата тези злоупотреби да не се извършват от работещите граждани.
Това заяви пред Радио Пловдив Тодор Капитанов, председател на стачния комитет на КНСБ.
На 27 октомври синдикатът организира национален протест с основно искане увеличение на заплатите. От конфедерацията настояват увеличението да е с поне 10%, а на места и с 15%. Заплатите в реалния сектор трябва да растат поне със 100 лева всяка година, категорични са от КНСБ.
Хората недоволстват, това е поредното орязване на техни права и те ще го изразят на улицата, заяви Тодор Капитанов по повод предлаганото намаление на болничните - през първите три дни да се плаща 50 на сто, а не 70 на сто, както е в момента.
Принудени сме да излезем на улицата и да заявим на висок глас, че не сме съгласни с начина на провежданата политика не само от правителството спрямо доходите, но и от сдруженията на работодателските организации, с които диалогът абсолютно не върви, каза още Тодор Капитанов.
Той обясни, че в продължение на няколко седмици са проучвали нагласите на членовете на синдиката. Стигнахме до 20 000 синдикални членове, които ясно и категорично заявиха своята готовност за излизане на протест на улицата спрямо политиката за доходите и заплахите за отнемане на класа, каза още председателят на стачния комитет на синдиката.
От КНСБ напълно подкрепят констатацията и предупреждението на работодателите, че кадри в България няма. Липата на кадри е особено силна за квалифицираните професии, посочи Тодор Капитанов. И обясни това с ниското заплащане на труда у нас:
В България са ниски доходите, хората работят на европейско ниво, с европейски умения, но получават български заплати!
Цялото интервю с председателя на стачния комитет на КНСБ Тодор Капитанов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..