Американските власти повдигнаха обвинения в тероризъм на 29-годишния узбекистанец Сайфуло Саипов, който на велоалея в Манхатън във вторник уби 8 души. Едно от повдигнатите обвинения носи смъртна присъда.
Нападателят се изправи пред съда около 24 часа след нападението, от което стана ясно, че няма угризения на съвестта, отдавна е подготвял атаката, за която се е вдъхновил от "Ислямска държава" и е искал да причини възможно повече жертви.
В Туитър президентът Доналд Тръмп написа, че терористът, трябва да получи смъртно наказание и предложи да го изпрати в затвора в Гуантанамо. Тези негови реакции предизвикаха и критики, че е възможно така да повлияе на съдебните заседатели.
Тероризмът в САЩ винаги е съществувал - има местен тероризъм, има и тероризъм, който идва отвън. С мерките за сигурност, които властите вземат, едва ли може да се очаква да се повтори онзи тероризъм от 11-ти септември и кулите близнаци. Но, кой знае?
Това коментира пред Радио Пловдив българският журналист Симеон Гаспаров, който от 20 години живее в САЩ. Той отбеляза, че живеем в непредсказуемо време. Трябва да сме повече нащрек, но трябва и да се опитаме да сме по - добри един към друг, да се опитаме да разберем другите около нас.
Хората винаги са се пазели от различното, посочи българският журналист и обясни, че е нормално да се страхуваш от непознатото.
В Америка хората започват да стават много сърдити. Животът е много стресиран и хората губят толерантността си. Напрежението не само в България, не само в Англия с техния Брекзит, но и навсякъде по света расте, отбеляза Гаспаров.
Той очаква след случая с нападението на велоалеята в Ню Йорк изцяло да бъде спряна програмата "зелена карта".
САЩ са федерална република. Федерализмът не може да бъде променен. Различните щати имат различно отношение към федералното правителство, на някои щати то пречи да се развиват, обобщи наблюденията от пътуванията си Симеон Гаспаров.
Той каза още, че разделението между Севера и Юга в САЩ продължава, макар за него да не се говори откровено.
В Юга са с различно ДНК - те са повечето шотландци, искат да имат повече независимост. Но, от друга страна те твърдят, че по - лесно се интегрират, разказа още българският журналист. И отбеляза, че федерална република е и Русия.
Цялото интервю със Симеон Гаспаров можете да чуете в прикачения звуков файл.
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..