Вотът на недоверие има чисто символен характер, защото той не може да събере необходимата парламентарна подкрепа, за да мине. БСП го използват единствено като инструмент за публична кампания и мобилизиране на някакви маси от избиратели при едни евентуални бъдещи избори. Самото им поведение не бих казал, че е безотговорно, стига да е в рамките на закона, всяко едно действие в рамките на демократичната държава и при спазване на демократичните процедури може само да допринесе за демокрацията, а не да я увреди, заяви политологът Стойчо Стойчев.
Що се отнася до ДПС, зад тази претенция за демонтаж на националистите от властта ясно личи курсът на Ахмед Доган, който той винаги е подчертавал за ДПС, че смисълът на тази партия е тя да бъде в централната власт, т.е. в управляващото мнозинство. Демонтажът на националистите ДПС го виждат като това, те да ги да заменят в една управляваща коалиция. Това е заявка за коалиция с ГЕРБ, с които ДПС всъщност искат да управляват, заяви политологът Стойчо Стойчев.
По думите му, никога не е нито твърде рано, нито твърде късно, за да се направи вот на недоверие за корупцията в държава като България. Ясно е, че този проблем е много значим, но той не е нито от вчера, нито от днес и вот на недоверие би могъл да се иска и за правителството на Сергей Станишев и - на Сакскобургготски. Аргументът на ГЕРБ е, че той е поискан непосредствено преди председателството на Европейския съвет и това било голямата безотговорност. Това не е така, защото председателството не зависи от вота на недоверие. Дори и да мине този вот, нашето председателство няма да е застрашено, защото си има механизми, предвидени в Конституцията на България, които да компенсират това. Както заявката за вота на недоверие, така и от друга страна - истерията от страна на ГЕРБ, че това ще компрометира председателството ни, са еднакво несъстоятелни.
Към момента няма как да има друга опозиция в парламента към момента, освен БСП. Смисълът на ДПС, както Ахмед Доган го заяви още през 2009 г. в Сатовча, е да участват в централната власт и да бъдат част от управлението. Те не искат да бъдат опозиция, ДПС се чувства комфортно единствено, когато е на власт. Те абсолютно винаги са атакували патриотите и тяхното участие във властта, но в момента го правят малко по-видимо. А „Воля“ няма как да бъде опозиция. Тази партия има интерес в момента Парламентът да изкара пълния си мандат, защото при едни предсрочни избори тя ще остане извън него. Малките популистки партии, които успяват да си проправят път и да влязат в Парламента, след това винаги крепят мнозинството, независимо дали участват в него или – не.
Стойчев заяви още, че корупцията не е само механизъм, по който политическите елити управляват държавата. Тя е механизъм, по който българското общество като цяло управлява публичните дела. Корупцията е на всяко едно ниво и корупционното поведение е норма не само у политиците, а и у гражданите, които използват неформални връзки и размяна на услуги, за да получават едно или друго нещо – място в детска градина, в добро училище, през болниците, КАТ, полицията и т.н.
Българите са свикнали на това корупционно поведение и то не е само наследство от комунизма и турското робство, за нас то не е дивиантно поведение, а норма. Затова борбата с корупцията винаги е била фасада за пред ЕС. Държавите-членки настояват България да се реформира, защото сме влезли в техния клуб и се очаква да имаме и ние такива обществени отношения, каквито те имат в техните държави. У нас те не са същите и затова идва натискът отвън. И понеже няма как с институции да създавате несъществуващи обществени отношения, оттам идва съпротивата не на българските правителства, а на българското общество спрямо борбата с корупцията, подчерта Стойчев.
Повече чуйте от звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..