Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравеопазването е в пат, новият министър не може да го подобри

Не разчитам новият министър да подобри здравната система, защото тя е в патово състояние заради липсата на дългосрочни политики, каза Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“ в Пловдив и член на УС на Сдружението на частните болници в България.

Финансистът Кирил Ананиев, който ще стане здравен министър, е с огромен опит, това, че не е лекар не е повод за притеснение, смята още здравният мениджър.

Според него за всяка реформа са необходими пари, но това, което трябва да се промени е да се направи точен анализ какво може да си позволи сегашната система със сегашните средства. Тогава ще стане ясно дали касата може или не може да покрива услугите, които се извършват, или не може. А ако го прави като не плаща пълните разходи, дали не рискува да предизвика фалити на здравни заведения, коментира Кр. Грудев.

Едно е да се разпределят средства по някакви принципи, друго е, когато се правят сметки на база на цена услуги, в случая здравни. Когато това се изясни, тогава може да настъпи и финансово спокойствие в здравеопазването.

Той допусна, че може би се краде от системата, както казва финансовия министър, но нека НЗОК установи това и да го докаже.  Голословиеото не ни върши работа. Когато има системно недоплащане в лечебните дейности естествено е да има и  реципрочна реакция на хората, които ги извършват.

По отношение на противопоставянето между частни и държавни или общински болници Красимир Грудев открои основната разлика - на частните болници няма кой да плати загубите за разлика от политиката на държавата, които винаги намира начин да покрие дългове или инвестиции в публичния сектор.

Затова не можем да си позволим да правим подобни разходи.

Военно- медицинска академия, в която са покрити дългове за 80 милиона лева  или пък болница “Св. Анна“, на която се осигури инвестиция от 14 милиона лева за спешно отделение.

Не се много болниците в България, контрира популярното мнение Красимир Грудев. Той оспори числото  450 като брой на болниците.  Половината са медицински центрове. Няколко десетки са болници за продължително лекуване и долекуване. На практика болниците у нас са 265.

Австрия, която е с нашето население и има сходно число болници.

Финансиране на 1 легло за долекуване е 10 стотинки на ден и затова не се откриват такива, посочи Кр. Грудев в коментар на дисбаланса на типовете лечебни заведения.

Красимир Грудев коментира и вероятността да се наложи наложи мораториум върху нови медицински дейности. Според него разколебаването на позицията на ГЕРБ по този въпрос е добра новина, защото не бива да се спират новите методи на лечение, те спасяват човешки живот.

Мораториумът ще ни  обрече на застой, обричат се пациентите, а техният живот е без цена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07