Филмът "Възвишение" на Виктор Божинов по романа на Милен Русков излиза по кината от днес на 65 екрана - рекорд за български филм, по думите на режисьора.
Той отбелязва, че няма символика нито в датата за началото на разпространението, нито на официалната премиера - 7 ноември. Просто са съобразени с другите родни продукции, които тръгват по екраните.
"Възвишение" разказва за обира на Арабаконак през 1872 г. през погледа на двама полуреволюционери, полуразбойници - Гичо /Александър Алексиев/ и Асенчо /Стоян Дойчев/. Двамата са натоварени с важна мисия от Димитър Общи /Филип Аврамов/ - да предадат писмо на Левски. Тяхното издирване на Апостола се превръща в трагикомично приключение, а революционният им ентусиазъм постепенно е изместен от огорчение и разочарование.
Сред актьорите са и Христо Петков, Кирил Ефремов, Веселин Анчев, Герасим Георгиев-Геро, Васил Михайлов, Юлиан Вергов, Захари Бахаров, Малин Кръстев, Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов, Димитър Рачков.
Краят на филма е най-хубавата част от него, защото е най-близък до духа на книгата, според Милен Русков. Параскева Джукелова открива във финала и паралел с днешния ни ден - когато левентът крачи с бяло знаме, за да се предаде. Такива са и съвременните ни "юнаци" - крачат напето, а накрая казват "да" на всичко, по думите на актрисата. За нея друг разтърсващ момент е сцената, в която "се срещаме с великото и не го разпознаваме" - предполагаемата среща на главните герои с Левски - дали е той, решават зрителите.
Снимките са продължили 55 дни, хронологично, на четири етапа - през зимата, пролетта, лятото и есента на 2016 г. Виктор Божинов е съсценарист с Нели Димитрова и Милен Русков, автор и на диалозите. Оператор е Антон Бакарски.
Музиката е на Петър Дундаков.
Продуцент е Иван Дойков /"Сърпентайн"/, копродуценти - "Ол старс ин", БНТ, "Булфилм", "Ню Бояна", "Авансцена" и "Дрийм фактори" /Македония/. Филмът се реализира с финансовото съдействие на Националния филмов център, програмата "Евроимаж" и е подкрепен от Столичната община и Комисията по култура и медии към 43-ото Народно събрание.
Пазим и гласовете от две срещи в Пловдив, с които пожелаваме успех за премиерата на филма "Възвишение". Разговорите в програма "Точно днес" са с актьора Александър Алексиев, който играе Гичо и със Стоян Дойчев в ролята на Асенчо.
Зрителят може да получи такова визуално изживяване, защото снимахме на реални места, обиколихме цяла Стара Планина, бяхме по истинските стъпки на Гичо и Асенчо, каза Александър Алексиев.
Доближихме се до всички тези места, които Милен Русков е описал и станахме част от тях. Нашата работа беше да бъдем максимално честни в образите на героите. Образът на Гичо е отпреди два века, но е толкова модерен, актуален е тук и сега. Продължава да ни обогатява с лекотата на мислите, които изказва, с наивната си на моменти философия, която в същото време е толкова возвисена и вярна. Със стремеба му за свобода, идеите му за образование и начинът, по който се сблъсква с трудностите и неволята на българина.
В образа на Асенчо се превъплъщава кукления актьор Стоян Дойчев, а „Възвишение“ е неговият дебют в киното. Определя героя си като особен и интересен човек, носещ много вяра и истина. Възприел е като стресиращ процес заснемането на филма, но е благодарен за работата с професионалисте от екипа.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.11. 2024 бяха представени следните заглавия БНР подкасти · Преге - 16 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ О. Хенри. Най-хубавите разкази на О. Хенри. 240 стр., ок. 4А Пергамент Прес, 2024. Херман Хесе. Сидхарта. 6-то изд., 176 стр., тв. к. ок. 5А, Фама +, 2024...
Среща разговор с проф. Боян Биолчев и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев е преводач, сценарист..
Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153. На 27 октомври се навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..
Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..