Трите най-големи български фолклорни състава, емблеми в музикалното и танцовото ни изкуство - "Филип Кутев", "Тракия" и "Пирин", стъпват на една сцена, за да премерят сили в "Нощ на ансамблите" 2017.
Това ще се случи тази вечер в зала 1 на НДК в София, в сряда - 15 ноември, в Двореца на културата и спорта във Варна и в четвъртък - 16 ноември, в зала Колодрума в Пловдив.
За трети пореден път трите ансамбъла се сливат в един спектакъл, за да покажат красотата на българския фолклор. Събитието е единствено по рода си и събира най-добрите танцьори, певци и инструменталисти на една сцена в ритъма на истинска българска фолклорна музика.
В спектаклите ще се включат над 150 души - танцьори, певци и музиканти, които ще се надиграват в зашеметяващо шоу.Идеята беше от 2014 година пролетта. На 11 май при традиционното откриване на Салона на изкуствата в НДК за първи път се осъществи тази идея. И сега тази година отново имаме такова издание, заяви пред Радио Пловдив Даниела Дженева, директор на ансамбъл "Тракия".
Тя посочи, че участниците ще сменят различни костюми от всички фолклорни области на България и ще излизат на сцената в няколко поредни надигравания. Накрая изпълнението ще е съвместно.
От трите ансамбъла сме направили програма, така че да е разнообразна, да покрива областите на България - да има масови танци, да има камерни танци, да има акапели. Доста динамична е. Интересно е това, че трите хора и трите оркестъра са на сцената през цялото време и накрая правим един общ шопски финал, обясни Дженева.
На въпроса защо финалът е шопски, тя отбеляза, че все пак са на софийска сцена, а и по програма ансамбъл "Филип Кутев" излизат последни с техния шопски танц и след това се включват "Тракия" и "Пирин", за да направят заедно финала.
Години наред работим заедно. Приятно ни, свикнали сме да работим заедно, има желание за изява, каза още директорката на ансамбъл "Тракия".
Интересът към фолклора го има и от две-три години той е възходящ, посочи Даниела Дженева. Тя смята, че вече не може да се говори, че възрастните хора харесват фолклора, а младите - не. Всички го харесват, а младите особено, категорична е Дженева.
Тя отбеляза, че в чужбина турнетата на фолклорните ни състави са изключително успешни. Там пък вече емоцията е още по - върховна, но всичко е въпрос на организация. Дженева посочи, че при пътуванията в чужбина проблемът е един - транспортът, по - скоро финансирането на транспорта.
Националният фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" е създаден през 1951 г. от знаменития български композитор Филип Кутев, чието име носи днес. Мисията на ансамбъла е да съхрани, възроди и преведе във времето огромното многообразие на традиционния български фолклор, представяйки го чрез автентични, обработени или съчинени на базата на фолклора песни, танци, инструментални пиеси, обреди и обичаи. С аранжиментите и авторските песни на Филип Кутев и танците на Маргарита Дикова, се създава цяла една школа, залегнала в изкуството на фолклорните ансамбли не само в България, но и по света. От създаването си до днес ансамбъл "Филип Кутев" е изнесъл повече от 7000 концерта из цяла България, а също в Европа, Азия, Африка и Америка.
Фолклорен ансамбъл "Тракия" е създаден през 1974 г. от именития проф. Кирил Дженев. Спектаклите на ансамбъл "Тракия" представят по неповторим начин огромното фолклорно богатство на България от всички етнографски области, с което покоряват сърцата на публиката вече 40 години в над 50 страни по света. Съществен принос за този неувяхващ заряд и младежко излъчване на ансамбъла винаги са имали и изпълнителите, които са настоящи студенти или вече завършили специалисти от Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив.
Ансамбъл "Пирин" е един от най-известните български фолклорни ансамбли, посланици на българското народно изкуство по света. Създаден през 1954 г, ансамбъл "Пирин" е изнесъл над хиляди концерти пред повече от 6 милиона зрители и слушатели у нас и в над 60 страни в целия свят. В своята творческа биография и репертоар ансамбъл "Пирин" има над 400 заглавия от песни, оркестрови пиеси, музика за хор, солисти и танцови постановки. Множество записи на ансамбъла се пазят в златните фондове на БНР, БНТ, Радио Благоевград и други.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..