Европейската комисия представи днес шестнайсетия доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
Има напредък в много области, но е необходима още работа, коментира зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в съобщение на институцията. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички.
В днешния доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по отправените препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до забавяния в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът се ускори от май насам. Предстои да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията.
През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система, особено избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година, пише в документа.
Въпреки че ЕК все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата, България следва да може да изпълни оставащите препоръки и да отговори задоволително на показателите в близко бъдеще. Комисията ще оцени напредъка отново към края на следващата година, се посочва в доклада.
Директорът на фондация „Европейски институт“ Любов Панайотова коментира, че докладът не е нито от най- критичните, които сме получавали, нито от най- положителните. Тя не се съгласи с крайните оценки на експерти, че докладът е шамар за страната или много положителен. Тя припомни, че през 2009-та и 2010-та евродокладите са били много по- добри.
Докладът отчита изпълнението на 17-те ключови препоръки като основната си остава борбата с корупцията по високите етажи на властта. В него се препоръчва да не се правят стъпки назад, да се запазят институциите, които са се доказали, да стане дейността им по- публична. Този път нашият доклад е по- оптимистичен от румънския, при тях пък има по- малко констатации.
Панайотова посочи, че страната ни е изпълнила значителна законодателна и нормативна дейност, но тя не е довела до някакви резултати. Разграждаме, преструктурираме институции, структури, дирекции, но няма резултат и ЕК това го вижда.
Тя цитира и анкета, според която гражданите продължават да се съмняват в нашите правораздавателни и правоохранителни институции.
Ефектът, който трябва да преследваме, е до 2019-та да приключим с този мониторинг в рамките на мандата на тази ЕК.
Проявява се добронамерено отношение към България и трябва да го направим. Дай боже да покажем мъдрост, зрялост и готовност докладът да отпадне, а не само да правим козметични промени и създаваме нови органи.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..