Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродокладът за България е по- оптимистичен от румънския

Европейската комисия представи днес шестнайсетия доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. 


Има напредък в много области, но е необходима още работа, коментира зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в съобщение на институцията. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички. 

В  днешния доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по отправените препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до забавяния в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът се ускори от май насам. Предстои да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията. 

През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система, особено избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година, пише в документа.

Въпреки че ЕК все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата, България следва да може да изпълни оставащите препоръки и да отговори задоволително на показателите в близко бъдеще. Комисията ще оцени напредъка отново към края на следващата година, се посочва в доклада.

Директорът на фондация „Европейски институт“ Любов Панайотова коментира, че докладът не е нито от най- критичните, които сме получавали, нито от най- положителните. Тя не се съгласи с крайните оценки на експерти, че докладът е шамар за страната или много положителен. Тя припомни, че през 2009-та и 2010-та евродокладите са били много по- добри. 

Докладът отчита изпълнението на 17-те ключови препоръки като основната си остава  борбата с корупцията по високите етажи на властта. В него се препоръчва да не се правят стъпки назад, да се запазят институциите, които са се доказали, да стане дейността им по- публична. Този път нашият доклад е по- оптимистичен от румънския, при тях пък има по- малко констатации.

Панайотова посочи, че страната ни е изпълнила значителна законодателна и нормативна дейност, но тя не е довела  до някакви резултати. Разграждаме, преструктурираме институции, структури, дирекции, но няма резултат и ЕК това го вижда.

Тя цитира и анкета, според която гражданите продължават да се съмняват в нашите правораздавателни и правоохранителни институции.

Ефектът, който трябва да преследваме, е до 2019-та  да приключим с този мониторинг в рамките на мандата на тази ЕК. 

Проявява се добронамерено отношение към България и трябва да го направим. Дай боже да покажем мъдрост, зрялост и готовност докладът да отпадне, а не само да правим козметични промени и създаваме нови органи. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49