При инвестиционен разход 10, 5 млрд. евро, съотношение 70 на сто привлечен към 30 на сто собствен капитал, лихва максимум 4,5 на сто, проектът АЕЦ "Белене" е жизнеспособен. Това сочи част от доклада на Българската академия на науките /БАН/, представен от директора на икономически изследвания на БАН и ръководител на проекта проф.Александър Тасев.
Докладът на БАН доближава 1000 страници. В него са проиграни няколко сценария за развитието на енергетиката в България и региона. Проф.Тасев очерта няколко сценария, които са разработени от БАН, но повечето сочат, че в бъдеще в България и региона ще има недостиг на базова мощност, която може да бъде и ядрена.
Бившият заместник – министър на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиева /БСП/ коментира пред Радио Пловдив, че докладът на БАН означава, че АЕЦ "Белене" трябва да се построи. "Това е нашата теза, заради която организирахме и референдум. Защо трябваше да се чака толкова дълго. Получи се като в поговорката – и солта изядохме, и тоягите, и накрая пак ще платим".
Според Куюмджиев до този момент са инвестирани 3,5 млд. лева от компанията НЕК. Отделно страната разполага с разрешения, документи от ЕК, притежава площадка, която е инженерно съоръжение, притежава и около 95 процента от цялото съоръжение. "Остават няколко милиарда, с които трябва да бъде построена централата. Параметрите на БАН напълно отговарят на договореното през 2009-та година. Тогава договорът за изграждането на два енергоблока по 1000 мегавата беше на стойност 3,96 милиарда евро. С всички ескалации, оскъпяване и проточване във времето цената щеше да стане 6,5 милиарда евро. Остава завършването на строителството, изграждането на системи за управление и контрол. До 5 години може да имаме два блока, които работят. Ако не беше забавянето Белене вече щеше да я има".
Бившият зам. икономически министър даде три примера като доказателство, че втората атомна централа е необходима и би била рентабилна. Той припомни януари тази година, когато енергийната система не можеше да задоволи потребностите и 250 мегавата електричество бяха внесени от Турция. "Тази зима очакванията са да не ни стигнат 500 дори 1000 мегавата".
На второ място предстои закриването на въглищните централи, а третият факт е, че няма държава, която да няма необходимостта да поддържа енергийна инфраструктура. "Трябва да има баланс на мощностите, трябва да има големи мощности, освен ВЕИ-та. Това е истинският баланс".
Куюмджиев смята, че пазар за произвежданото от АЕЦ "Белене" електричество ще има, защото "в нито една от страните, в които изнасяме няма достатъчно електричество – Турция, Гърция, Италия, Албания. БАН също го казва. Освен това всяка страна трябва да има резервни мощности. България при пиково потребление на ток от 8000 мегавата, трябва да има инсталирани мощности за 12 хиляди мегавата.
Факт е че първоначалната инвестиция е голяма, но животът на тези съоръжения е дълъг – минимум 60 процента. Освен това централата ще генерира 150 милиарда евро, а това е несъизмеримо с първоначалната инвестиция. Това са сигурни приходи на държавата и гарантирано електричеството.
"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..
След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..
Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..