Докладът на БАН проиграва различни сценарии, при които може да се строи АЕЦ "Белене".
Най-жизнеспособният е този, при който цената е под 10,5 млрд.евро, при капитал по-голям или равен на 70%/30% привлечен към собствен капитал и лихва под 4,5%.
Като възможен сценарий се описва този за дължавно участие плюс руски заем по модела на унгарската "Пакш".
След замразяването на проекта руската компания "Росатом" осъди България да заплати вече произведеното оборудване по проекта, което е на стойност от близо 1,2 милиарда лева. Отделно са налети над 1,5 милиарда в площадката на централата, за чието изграждане има разрешителни от ЕК.
По темата - разговор с Иван Хиновски, енергиен експерт, за правилата "плюс" и "минус" за нова АЕЦ в България.
Продължавам да съм убеден, че това проучване на БАН не е достатъчно задълбочено, за да докаже, че АЕЦ "Белене" ни е необходима, заяви енергийният експерт в интервю за Радио Пловдив.
Хиновски посочи, че в доклада на БАН липсват всички други алтернативи за реализирането на такъв проект. Не е отчетен хидроенергийният капацитет на страната, няма възможностите на построяване на нови ТЕЦ-ове, на паро-газови централи и т.н.
Това не е проучването, което от нас ще иска Европейската комисия. Това е изключително скъп проект за нашия бюджет и за нас това е излишен и вреден за българската икономика проект, заяви експертът.
Не знаем колко ще струват някои много важни части на АЕЦ, които зависят от Росатом. Не можем да вземем решение възоснова само на допускане. Това е непрофесионален подход, подчерта Хиновски.
Даденото до момента е дадено! България трябва да анализира това, което би могло да бъде вложено оттук-нататък. Важно е да се направи анализ от международен експерт, заяви Иван Хиновски.
Той анализира и унгарската атомна централа Пакш, която страната разчита да построи с кредит от Росатом. Този кредит от 10 млрд. на около 4,7 % лихва трябва да се разсрочи за 60 години, за да бъде ефективен. Т.е. проектът се оказва тежко натоварващ бюджета на Унгария, която обаче има нужда от това, защото изведе от експлоатация 4 реактора, обясни експертът.
България няма нужда от това, защото дори имаме свръхмощност през последните години. Има и редица неанализирани възможности - никой не отчита възобновяемите енергийни източници, които може да се окажат много по-евтини, каза още Иван Хиновски.
АЕЦ "Белене" ще доведе по-скоро до поскъпване на тока в страната през следващите години, заяви още енергийният експерт.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..