Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главчев допусна груба грешка и трябваше да подаде оставка

След оставката на Димитър Главчев като председател на НС рухва митът, че ГЕРБ не може да носи отговорност, както и че води страната към режим, коментира в интервю за Радио Пловдив Георги Харизанов от Института за дясна политика.

Той определи Димитър Главчев като един от най-интелигентните политици, като добави, че именно затова е осъзнал грешката си и е подал оставка. Затова съм скептичен към съмненията, че Главчев се е оттеглил под натиск.

Г-жа Нинова не наруши парламентарния правилник, тя не използва нито обидни квалификации и думи, това трябва да се признае. Парламентаризмът изискваше да й се отговори със слово от парламентарната трибуна, а не да и се отнеме думата, аргументира се Харизанов.

Той добави, че за България предстоят важни моменти като председател на Съвета на ЕС и не е възможно към това отговорно политическо събитие да се върви с разделен и воюващ парламент. Ако не беше поправена тази грешка, то можеше тя да има неприятни последици за страната ни и то не само в България, каза анализаторът.

ГЕРБ е доказала с годините, че работи за държавата. От ГЕРБ си тръгват само хора, които правят грешки. Тук се крие разликата в стандартите и отношението на партията към тези казуси, както и във виждането за политика. Нещо, което при социалистите не е така, коментира Георги Харизанов.

Според него БСП е изгубила като цяло след оставката на Димитър Главчев. С този акт от негова страна става още по-ясно, че не Корнелия Нинова взема решенията в своята партия. Т.е. тя продължава да търпи хора като Манол Генов и Георги Стоилов в парламента.

Георги Харизанов определи новият председател на Парламента Цвета Караянчева като един от бойците в ГЕРБ, но също така и като човек, който е здраво стъпил на земята, близо до хората, които са я избрали. В този смисъл тя ще е успешен председател на парламента, прогнозира той.

Георги Харизанов коментира и политическата активност, свързана с идеята за промяна на конституцията за търсене на отговорност за приватизационни сделки, както и  закона за КТБ. Той определи тази активност като параван за настоящите сериозни проблеми и предизвикателства пред политиците и добави, че опитът да се преразглежда историята няма да доведе до нищо сериозно. 

По-важно е да видим как ще се справим с бъдещето – с маргинализацията на цели региони в България, с хората, които не работят и не си търсят работа. За съжаление, вместо да се работи по тези големи и остри проблеми на настоящето, политиците хвърлят много усилия в погрешна посока, категоричен беше Георги Харизанов от Института за дясна политика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57