Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главчев допусна груба грешка и трябваше да подаде оставка

След оставката на Димитър Главчев като председател на НС рухва митът, че ГЕРБ не може да носи отговорност, както и че води страната към режим, коментира в интервю за Радио Пловдив Георги Харизанов от Института за дясна политика.

Той определи Димитър Главчев като един от най-интелигентните политици, като добави, че именно затова е осъзнал грешката си и е подал оставка. Затова съм скептичен към съмненията, че Главчев се е оттеглил под натиск.

Г-жа Нинова не наруши парламентарния правилник, тя не използва нито обидни квалификации и думи, това трябва да се признае. Парламентаризмът изискваше да й се отговори със слово от парламентарната трибуна, а не да и се отнеме думата, аргументира се Харизанов.

Той добави, че за България предстоят важни моменти като председател на Съвета на ЕС и не е възможно към това отговорно политическо събитие да се върви с разделен и воюващ парламент. Ако не беше поправена тази грешка, то можеше тя да има неприятни последици за страната ни и то не само в България, каза анализаторът.

ГЕРБ е доказала с годините, че работи за държавата. От ГЕРБ си тръгват само хора, които правят грешки. Тук се крие разликата в стандартите и отношението на партията към тези казуси, както и във виждането за политика. Нещо, което при социалистите не е така, коментира Георги Харизанов.

Според него БСП е изгубила като цяло след оставката на Димитър Главчев. С този акт от негова страна става още по-ясно, че не Корнелия Нинова взема решенията в своята партия. Т.е. тя продължава да търпи хора като Манол Генов и Георги Стоилов в парламента.

Георги Харизанов определи новият председател на Парламента Цвета Караянчева като един от бойците в ГЕРБ, но също така и като човек, който е здраво стъпил на земята, близо до хората, които са я избрали. В този смисъл тя ще е успешен председател на парламента, прогнозира той.

Георги Харизанов коментира и политическата активност, свързана с идеята за промяна на конституцията за търсене на отговорност за приватизационни сделки, както и  закона за КТБ. Той определи тази активност като параван за настоящите сериозни проблеми и предизвикателства пред политиците и добави, че опитът да се преразглежда историята няма да доведе до нищо сериозно. 

По-важно е да видим как ще се справим с бъдещето – с маргинализацията на цели региони в България, с хората, които не работят и не си търсят работа. За съжаление, вместо да се работи по тези големи и остри проблеми на настоящето, политиците хвърлят много усилия в погрешна посока, категоричен беше Георги Харизанов от Института за дясна политика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39