Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безконтролното прилагане на антибиотици увеличава рисковете

На 18-ти ноември световната общественост отбелязва юбилейния 10-ти Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците - инициатива на Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) от 2008 г. Тази кампания се  провежда и под егидата на СЗО с участието и на САЩ и редица неевропейски страни по целия свят. 

Откритието и въвеждането на антибиотиците в началото на 20-ти век доведоха до съществено намаляване на броя на смъртните случаи, причинени от широко разпространени в миналото и често смъртоносни инфекции. Едновременно с това обаче, неразумното и често неправилно използване на антимикробни средства в хуманната и ветеринарната медицина, доведоха до появата и разпространението на резистентни микроорганизми, както и до липсата на ефект от лечението и повишаване риска от смъртен изход.

Всяка година кампанията е насочена към определена таргетна група - пациенти и широка общественост, общопрактикуващи лекари, медицински специалисти, медии или политици и т.н. През тази година акцентът е поставен върху проблема с нарастващата множествена или комбинирана резистентност (полирезистентност) сред бактериите. В рамките на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците ще се обърне особено внимание върху критичната роля на медиците за редуциране на антибиотичната резистентност в здравните заведения, чрез превенция и контрол на инфекциите, асоциирани с медицинското обслужване, наричани до неотдавна вътреболнични инфекции. С ръководителя на Катедра Микробиология и Имунология в МУ - Пловдив проф. д-р Марияна Мурджева разговаря Елена Крушкова.

Проф. д-р Марияна Мурджева: За 10 години бяха въведени не много нови антибиотици, но непрекъснато нараства разпространението на резистентни бактерии. Това прави невъзможно приложението на тези антибиотици в лечението на инфекциите, които тези бактерии предизвикват. Все по-голям става броят на инфекциите и все по-често се стига до смъртни случаи. Това ни кара да бъдем много внимателни при прилагането  на антибиотици, за да не се стига до нарастването на резистентността на бактериите към тях.

Напоследък в европейските лаборатории се съобщава за появата  на нови препарати, които обаче са в съвсем експериментален стадий на проучване, така че свитлинки в тунела има. Другото, което очакваме да се случи, е по-рестриктивна антибиотична политика, особено в болниците, където тенденцията за поява на резистентни бактерии е най-обезпокоителна.

През последните години микробиолозите отбелязват, че проблемът с  безконтролното изписване на антибиотици от личните лекари  не стои така, както преди 10 години. Антибиотици се изписват по-безотговорно в болниците, отколкото в доболничната помощ. Личните лекари, в резултат на много задълбочена разяснителна дейност, не злоупотребяват с антибиотиците. Резистентни бактерии се селектират най-вече в болниците.

 Проблемът обаче е доста голям, заради безконтролната употреба от някои родители, които или използват неправилни антибиотици, или ги прилагат в неправилен режим на приемане -  много дълго време или само 1,2  дни. Антибиотикът може да действа на едни бактерии, а на други – не. Ние съветваме  обаче прилагането на антибиотик да става след правене на антибиограма, когато това  е възможно. Това е метод, който определя чувствителността  на бактериите към даден набор от антибиотици и съобразяването с него е ключ към правилно прилагане на антибиотик, подчерта  проф. д-р Марияна Мурджева.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18