Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Париж са експонирани античните мозайки на Филипопол

| обновено на 21.11.17 в 13:37

Изложбата "България представя: Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол" е открита в централата на ЮНЕСКО в Париж и поставя началото на кандидатурата на страната ни за вписване на късноантичните мозайки на Филипопол в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Изложбата, която може да бъде видяна до 27 ноември, включва 25 фотографии и информационни табла, които показват великолепието на късноантичните мозайки в три от най-представителните паметници на римското мозаечно изкуство във Филипопол - Епископската базилика, Малката базилика и вила "Ейрене". 

Експозицията е организирана от фондацията "Америка за България" с подкрепата на Постоянното представителство на България към ЮНЕСКО, Министерството на културата, Министерството на туризма и община Пловдив. 
В екипа, който работи по кандидатурата на България, са археолози, реставратори, архитекти и консултанти от МК и Националния институт за недвижимо културно наследство. 

След успеха на Малката базилика, която отвори врати през есента на 2013 г. благодарение на инвестираните 1,3 млн. лв. от "Америка за България", фондацията подкрепя и пълното археологическо проучване, реставрация и социализация на Епископската базилика с 8,2 млн. лв. и кандидатурата на България към ЮНЕСКО. 

Отбелязва се, че Епископската базилика е най-голямата раннохристиянска култова сграда, открита в земите на римската провинция Тракия. Малко от впечатляващата архитектура на трикорабната базиликата - с абсида, преддверие и открит двор с колонади - е оцеляло във времето, но в два пласта са съхранени около 2000 кв. м. многоцветни мозайки, които превръщат базиликата в първокласен паметник на културното наследство.

"Зад този проект стоят сериозните усилия и неуморният труд на много хора, организации и институции и благодарение на тяхната всеотдайност и добро партньорство вярвам, че важна част от уникалното ни културно наследство ще бъде показана на света в пълния си блясък", е казала при откриването на изложбата заместник-министърът на културата Амелия Гешева. 
"За фондация "Америка за България" е привилегия да подкрепи връщането към живот на Епископската базилика на Филипопол. 

Ние се вдъхновяваме от ценното културно наследство на България и за нас то е източник на иновации и напредък, просперитет и оптимизъм за бъдещето. С нетърпение очакваме работата по кандидатурата към ЮНЕСКО, както и да ви посрещнем на откриването на Базиликата в началото на 2019 г., когато Пловдив ще е Европейска столица на културата", каза Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42