Бизнесът и властта на кръгла маса в Пловдив с позициите и с въпросите си, свързани с възможностите на европредседателството да привлече инвестиции. Каква територия могат да трасират за икономическата среда публично-частните партньорства за изграждане на индустриални зони и на инфраструктурата свързана с тях и още - какви възможности за инвеститорите разкрива Българското председателство на Европейския Съвет? По темата ще разговаряме с инж. Пламен Панчев –съуправител на „Тракия икономическа зона“.
Пламен Панчев: Точно днес, в Пловдив, на 22 ноември, целта на събитието е широката общественост и по-конкретно инвеститорите, да бъдат информирани за възможностите и общата полза от българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Ще бъде поставен акцент върху необходимостта от изграждане на единна европейска стратегия за развитие на индустрията, както и ще бъде разгледана връзката между инвестиции и иновации. Хубаво е, че интересът към днешното събитие е доста голям и от инвеститорите, ще имаме представители и на неправителствения сектор, ще имаме представители и на общините и по този начин ще имаме широк кръг въпроси и предложения, които да бъдат обобщени и от Тракия – икономическа зона, и от "Тракия тех" и с помощта на Българската агенция за инвестиции някои от тези предложения и проблеми да бъдат решени. Това са очакваните резултати от нас – как по-успешно да изграждаме инфраструктурата, как да направим още по-добра връзката производител – доставчик и да покажем на страните от ЕС, че условията в България и условията в Тракия – икономическа зона за инвестиции са такива, че те да дойдат и да направят своите инвестиции при нас.
Едно такова събитие като днешното се надяваме да подобри информационната среда и да убеди още повече инвеститори и не случайно, пак ще се върна на тази връзка производител – доставчик, и ако в момента имаме повече от 20 световноизвестни лидери в своите производства, които са в зоната, нашата амбиция е да осигурим, да помогнем да работят много български и представители на европейски държави, които инвестираха тук, които да могат да работят за тях, с тях и тази връзка производител – доставчик да се подобри.
Форматът за срещата е много удобен, тъй като обединява и неправителствения сектор. Обединява и инвеститорите, обединява и съществуващия вече при нас не слаб български бизнес, който има нужда от такива събития, в които да потърсим тази връзка, за да се видят възможностите. Естествено, тук ще бъдат повдигнати и проблемите с образованието и квалификацията – ще бъде представена една нова възможност с образователния център, който се надяваме през следващата година да заработи вътре в Индустриална зона – Раковски.
Инвеститорският интерес към Пловдив специално ще бъде повишен и като пример как реализираме ние нашата политика в тази единна стратегия ще кажа - от четири години Тракия – икономическа зона като клъстър работи с немския научен институт „Фран Хофер” и в момента заедно с тях подготвяме проект за кръгова икономика. Пловдив и Тракия – Икономическа зона са включени заедно с още три европейски града, тъй като се очаква проектът за кръгова икономика да бъде подпомогнат по Хоризонт-20 и това е на практика реализирането на една обща стратегия. Това е това, което се прави в Германия, това, което се прави в Испания, това, което се прави в Италия и това, което се прави в България да бъде подчинено на едни и същи принципи, да води до едни и същи резултати и естествено да подобрява начина на живот в България.
Тракия – икономическа зона се справя с осигуряването на необходимата работна ръка. Затова са и многото усилия, които заедно с инвеститорите, заедно с държавата се опитваме, все още не сме намерили най-верния път при реализирането на такива проекти, които да подпомогнат квалификацията и образованието, но много се направи вече в Пловдив, в Марица, в Раковски и в Куклен в тази област, в Асеновград. Това обвързване между професионалното образование и бизнеса, между висшето образование в лицето на университетите в региона и фирмите вече започна да се реализира и колкото повече подобрим тези взаимоотношения, ние ще имаме тази подготвена и квалифицирана работна ръка за индустрията, която добре се развива при нас.
Като цяло профилът на компаниите не мога да кажа, че се променя. В момента започваме едно сериозно изследване с помощта на бизнеса. То дойде и като инициатива на фирмите от необходимостта на работна ръка, заедно с община Пловдив ще бъде проведено и ще се изяснят профилите на необходимата работна ръка за продължаване на инвестирането, за задържането на тези инвеститори тук и се надяваме, имайки резултатите от проучването, да имаме едни цифри и един още по-добър диалог с образователната система, за да може тя да подготви тези кадри. Хубавото е, че този път инициативата дойде директно от бизнеса.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..