Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи признахме държавата Македония, от нас се иска по-малкото - да признаем една самостоятелна църква

С Македония имаме общо бъдеще - Християнска Европа

Синодът ни да вземе решение за диалог и да прояви кураж и гъвкавост

Определено има политически момент в искането на Скопие и той е свързан с предстоящото европейско председателство на България и с цялата насоченост на европейската политика Западните Балкани да започнат процес на по - активно присъединяване към Европейския съюз. 

Така проф. Лизбет Любенова, специалист по църковна история от Института за исторически изследвания към БАН, коментира искането на македонския клир към нашия Свети синод да бъде призната автокефалията на Македонската православна църква.

Тя отбеляза, че в източното православие от древни времена сме в цезаропапизъм, а не в папоцезаризъм, както е в католическия свят. Там папата е по - независим от политиците, докато тук, в православието, винаги е имало една хармония между светска и духовна власт

Снимка

Проф. Любенова отбеляза, че с днешна дата има много комплицирани моменти - както от страна на взоимоотношенията България - Македония, така и от страна на претендиращата вече за автокефалност Македонска църква и Сръбската православна църква. 

По повод намерението на нашия Свети синод да пита първо Вселеската патриаршия и тогава да вземе решение, Лизбет Любенова призова да си припомним избора на патриарх Кирил през 1953 година

Той тогава изобщо не е признат от Вселенската църква, признат е само от Московската патриаршия. Значи ние също сме имали такива моменти, в които сме изчакали своето време и проявили сме една по - голяма гъвкавост

Чак след идването на вселенския патриарх Сатинагорас, който е бил по - отворен, чак тогава - 67-ма година едва, Българската патриаршия е призната от Цариградската. 

Не са нещата неизвестни, те се повтарят във времето. Подобни проблеми е имала и Грузинската църква, припомни проф. Любенова. 

Тя е убедена, че България и Македония имат не само общо минало, но и перспектива за общо европейско бъдеще. 

Стъпката от македонския клир към нашия Свети синод е много смела, подчерта специалистката по църковна история. 

Нашата църква трябва да прояви повече кураж и повече гъвкавост, категорична и проф. Любенова. Най - добрият изход е БПЦ да признае започването на процес.

В православието не се случват резки завои, припомни тя. 

Снимка

Жестът на македонските клирици е безпрецедентен. От 1945 година насам такъв жест към нас не е имало. Да им подадем ръка!

Имаме общо историческо минало и по - важно - имаме общо бъдеще. Трябва да изградим спокойна християнска Европа, което е много важно.

Проф. Лизбет Любенова смята, че до схизма няма да се стигне

За да изпадне Българската православна църква в изолация, ние трябва да бъдем обвинени като схизматици и отделени, което няма да се случи особено в днешните времена.

Това е било възможно - на 16 септември 1872 година Цариградската патриаршия ни обявява за схизматици, но и тогава, в онези условия, когато ние нямаме държава да ни защити, нищо не им се получи на гърците, защото нито Руската, нито която и да е от другите православни църкви призна схизмата. 

Схизмата е резултат от националистическата политика на Вселенската патриаршия, която и до ден днешен е гръцка. Тази националистична политика, за съжаление, продължава, заяви проф. Любенова.

На Изток всяка национална държава има своя църква. Това е правилото. Ние първи признахме държавата Македония, дори я признахме с нейното знаме. По - малкото нещо, което се иска от нас, е да признаем една самостоятелна църква. 

Цялото интервю с проф. Лизбет Любенова е в прикачения звуков файл.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12