Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Балканите се връща разумът

| обновено на 24.11.17 в 11:50
Снимка: БГНЕС

Най-хубавото е, че най-напред се връща в България и в Македония.

Благодарение на този разум, на това разбиране, че пътят може да бъде само напред и към бъдещето, се стигна и до това уникално събитие в един ден да се подпишат 10 договора в различни области. И категорично да се заяви волята и на двете държави за евроатлантическа интеграция, за подкрепа от страна на България и изобщо към един нормален свят. Това е безспорно голям успех за българското и за македонското правителство, заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Александър Йорданов, бивш посланик на България в Македония, който коментира изводите от първото съвместно заседание на двете правителства в Струмица.

Той подчерта, че отношенията с Македония до този момент винаги са били сложни поради една единствена причина – доктрината на македонизма.

Това е една идеологическа постановка от средата на миналия век, на 20 век, при която винаги и във всичко в Македония се търси различието от България. Целта на тази доктрина е винаги и постоянно да се доказва, че македонците са различен народ, че езика, който говорят е различен от българския език, че историята, която имат е различна от българската и като народ те са изобщо различни от българите. Това е доктрината на македонизма, тя е изработена в Белград, спусната е в Македония и е налагана по познатия партийно-държавен начин. Това беше противно на самите македонски хора и всеки в България, който е имал контакт с граждани от република Македония знаят, че в частен разговор както се казва на маса, те откровено си казват „Какво има да делим, ние сме един и същ народ”, обясни Александър Йорданов.

Той подчерта, че активността на българското правителство и на новото правителство на Македония показва, че лека-полека се очертава края на тази доктрина.

Този край няма да дойде изведнъж, няма магическа пръчка, не може Бойко Борисов да тупне с ръка и да каже „Ето, от утре вече свършваме категорично с миналото”. Но във всички случаи е дадено самочувствие на хората в самата република Македония, че могат да се разделят с фалшивите митове на македонизма. И това е добре, това е добре, допълни Александър Йорданов.

Цялото интервю с доцент Александър Йорданов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39