Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 000 лева глоба за погребаната в центъра на Пловдив археология

Глоба до 20 хиляди лева ще бъде наложена на инвеститор на строителен обект в Пловдив заради унищожаване на археологически находки. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Стоилка Игнатова, която отговаря за паметниците на културата от Южен- Централен регион в Министерството на културата.

Историята:

Изкопните работи на строеж на улица „Осъм“ 11, в непосредствена близост да „Малката базилика“,  се натъкват на археология. Строителят   „Пловдив билд 2016“ ЕООД е информирал за това Регионалния археологически музей. Компетентните органи разпореждат на терена да се направи археологическо наблюдение.

То трае 40 дни, както е по закон, но срокът е недостатъчен, защото културният пласт се е оказал на доста голяма дълбочина и са открити са наслагвания от няколко епохи.

Затова през месец август комисия на културното министерство препоръчва работата да продължи.

Инвеститорът обаче не се съобразява и продължава своята работа като залива археолигията с бетон.

Така завинаги под него остава ценна за археолозите информация. Стоилка Игнатова уточни, че тя би била полезна за изследване на погребалните практики през Средновековието и за интериорната уредба на жилищата.

Тя призна, че въпросните находки не биха могли да се експонират и най- вероятно след приключване на изследването им е щяло да се вземе решение те да се демонтират и така да се освободи терен за продължаване на строителството на обекта.

Но да такова решение въобще не стига.

Инвеститорът е действал по своя план, въпреки, че е присъствал на огледа на комисията, а тя от своя страна е била наясно, че изкопът застрашава околните сгради и е била готова да приложи план за поетапно продължаване на работата заради сигурността.

Според Стоилова от страна на Министерството на културата са спазени процедурите, които се изискват по закон, но за съжаление непроучените археологически структури вече са безвъзвратно загубени.

Това, което следва е административно наказание в размер до 20 хиляди лева, което ще бъде наложено на собственика на фирмата Крум Загоров.

Не е изключено глоба да се наложи и на фирмата, "осъществила" строителния надзор.

В коментар експертът се съгласи, че тези глоби са смешни и нарушителите предпочитат да ги платят и да продължат работата си. Точно обратна е практиката в други европейски страни.

У нас глобите се плащат и нарушенията си продължават. Нещо повече-  след това нарушителите обжалват наказанията и в повечето случаи съдът се произнася в тяхна полза.

За илюстрация е използвана снимка на Plovdiv time.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09