Глоба до 20 хиляди лева ще бъде наложена на инвеститор на строителен обект в Пловдив заради унищожаване на археологически находки. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Стоилка Игнатова, която отговаря за паметниците на културата от Южен- Централен регион в Министерството на културата.
Историята:
Изкопните работи на строеж на улица „Осъм“ 11, в непосредствена близост да „Малката базилика“, се натъкват на археология. Строителят „Пловдив билд 2016“ ЕООД е информирал за това Регионалния археологически музей. Компетентните органи разпореждат на терена да се направи археологическо наблюдение.
То трае 40 дни, както е по закон, но срокът е недостатъчен, защото културният пласт се е оказал на доста голяма дълбочина и са открити са наслагвания от няколко епохи.
Затова през месец август комисия на културното министерство препоръчва работата да продължи.
Инвеститорът обаче не се съобразява и продължава своята работа като залива археолигията с бетон.
Така завинаги под него остава ценна за археолозите информация. Стоилка Игнатова уточни, че тя би била полезна за изследване на погребалните практики през Средновековието и за интериорната уредба на жилищата.
Тя призна, че въпросните находки не биха могли да се експонират и най- вероятно след приключване на изследването им е щяло да се вземе решение те да се демонтират и така да се освободи терен за продължаване на строителството на обекта.
Но да такова решение въобще не стига.
Инвеститорът е действал по своя план, въпреки, че е присъствал на огледа на комисията, а тя от своя страна е била наясно, че изкопът застрашава околните сгради и е била готова да приложи план за поетапно продължаване на работата заради сигурността.
Според Стоилова от страна на Министерството на културата са спазени процедурите, които се изискват по закон, но за съжаление непроучените археологически структури вече са безвъзвратно загубени.
Това, което следва е административно наказание в размер до 20 хиляди лева, което ще бъде наложено на собственика на фирмата Крум Загоров.
Не е изключено глоба да се наложи и на фирмата, "осъществила" строителния надзор.
В коментар експертът се съгласи, че тези глоби са смешни и нарушителите предпочитат да ги платят и да продължат работата си. Точно обратна е практиката в други европейски страни.
У нас глобите се плащат и нарушенията си продължават. Нещо повече- след това нарушителите обжалват наказанията и в повечето случаи съдът се произнася в тяхна полза.
За илюстрация е използвана снимка на Plovdiv time.bgМерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..