В сезона на властовия листопад, парламентарните и европейски турболенции - ГЕРБ подтяга редиците си. Как Четвъртият конкрес на ГЕРБ артикулира актуалната си управленска формула, какви сигнали за посоката, в която се движи държавата само месец преди началото на европейското ни председателство получиха 1200 делегати и над 150 гости на форума – събеседник – председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова.
Менда Стоянова: Очакваните акценти, които днес са важни и които се дискутират в партията, форумът ги препотвърди, преформулира и мисля, че по този начин даде ясно послание и към своите членове, и към своите симпатизанти, а и към тези, които не симпатизират на ГЕРБ.
На първо място, аз искам да се спра на визията на залата, по начина, по който бяха презентирани нещата. Тук имаше и послания – не просто да бъде модерно, не просто да бъде красиво – това е посланието на дигиталната икономика, на иновациите, които всъщност са и политиката в Европа в бъдещите години и трябва да бъде и ще бъде акцент и в нашата политика. Всъщност това е едно послание към всички, които са гледали мултимедията.
Колкото до съдържанието аз мисля, че, първо, не трябва да правим от този форум някаква голяма новина. Просто това е редовното национално събрание, което на четири години трябва да избере своето ръководство и да преизбере своя лидер. И мисля, че това се случи, както и да препотвърди или преформулира, ако това е необходимо, основните си цели като тук, разбира се, може би акцентът беше декларацията, която гласува форумът, че няма да управляваме с БСП.
Аз бих казала, че промени в ръководството на партията са нещо нормално и даже, ако трябва да бъда откровена, мисля, че трябваше да има малко по-големи промени с цел да има обновяване и да влязат и малко по-млади кадри, да има приемственост и по този начин постъпателно и с приемственост да се прави ръководството на партията. Това, разбира се, е мое лично мнение, което определено не съвпада с мнението на лидера ни, защото той предложи изпълнителна комисия в голямата си част еднаква с тази, която беше досега. В това, че Димитър Главчев не е в изпълнителната комисия, не виждам никаква драма. Димитър Главчев за сметка на това е председател на контролната комисия, която в една партия е изключително важен орган. Нейният председател има ключово място, така че това, което се случи с избирането на Главчев за председател на контролната комисия, мисля, че е достатъчно важно, за да покаже, че той е един от нас и ние ценим неговите качества и неговата лоялност във времето. Това именно се показа с това, че той остава в ръководството на партията, което е по-важното.
Аз не бих могла да давам оценка за работата на г-жа Цачева. Мисля, че като министър тя се справя перфектно и нейните големи ангажименти в момента, а и ангажиментите по това, че трябва да продължим съдебната реформа, че трябва да се намери консенсус за наистина ефективна промяна в съдебната реформа, така че да се почувства качеството на правораздаването биха могли да бъдат едни от причините г-жа Цачева да се съсредоточи върху едната част от своята работа. Разбира се, не бива да пропускаме, че в отчетния доклад беше споменато, че и плевенската организация не е в най-добра кондиция. Определено трябва да знаете, че членовете на изпълнителната комисия са представителите най-вече на различни региони от страната. Ако направите преглед на всички, които участват в изпълнителната комисия, ще видите, че те са представители на региони в страната, които имат много силни организации и които е нормално да искат да имат свои представители в централното ръководство.
Приоритетите на партията са приоритетите на управлението и на първо място, разбира се, в центъра, във фокуса на управлението е човекът, хората, затова и всички действия политики са насочени към това – подобряване на икономическата среда, подобряване на доходите на хората, подобряване на жизнената среда, в която те живеят. И в този смисъл вече се разклоняват всички останали цел. Така че неслучайно и на форума бяха отчетени постигнатите до момента резултати както в бюджетната сфера, във финансовата сфера, естествено първо тях споменавам, защото това е моята сфера, те са най-важните, те са основата за всичко останало. Защото винаги, когато говорим за управление, говорим за това, колко пари държавата може да отдели и да раздаде на едни или други сфери, да стимулира едни или други гилдии, да кажем, или части от обществото. Но аз мисля, че фундаментът за правенето на останалите политики – и социална, и образователна, и политика в областта на сигурността, в крайна сметка икономиката и финансовата политика. И тук ние твърдо препотвърдихме на този конгрес нашата дясна ориентация, затова да работим така, че все по-малко доходи държавата да изземва от обикновения човек, за да ги преразпределя, а да остави на този човек да харчи доходите си така, както той смята за необходимо и важно за него и децата му. Това е една важна сфера, която не само, че я препотвърдихме, но ясно и категорично се разграничихме от опозицията, която определено в тази посока търси своя нова идентичност.
Чуйте звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..