Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение в коалицията не съществува

В сезона на властовия листопад, парламентарните и европейски турболенции  - ГЕРБ подтяга редиците си. Как Четвъртият конкрес на ГЕРБ артикулира актуалната си управленска формула, какви сигнали за посоката, в която се движи държавата само месец преди началото на  европейското ни председателство получиха 1200 делегати и над 150 гости на форума – събеседник – председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. 

Менда Стоянова: Очакваните акценти, които днес са важни и които се дискутират в партията, форумът ги препотвърди, преформулира и мисля, че по този начин даде ясно послание и към своите членове, и към своите симпатизанти, а и към тези, които не симпатизират на ГЕРБ.

На първо място, аз искам да се спра на визията на залата, по начина, по който бяха презентирани нещата. Тук имаше и послания – не просто да бъде модерно, не просто да бъде красиво – това е посланието на дигиталната икономика, на иновациите, които всъщност са и политиката в Европа в бъдещите години и трябва да бъде и ще бъде акцент и в нашата политика. Всъщност това е едно послание към всички, които са гледали мултимедията.

Колкото до съдържанието аз мисля, че, първо, не трябва да правим от този форум някаква голяма новина. Просто това е редовното национално събрание, което на четири години трябва да избере своето ръководство и да преизбере  своя лидер. И мисля, че това се случи, както и да препотвърди или преформулира,  ако това е необходимо, основните си цели като тук, разбира се, може би акцентът беше декларацията, която гласува форумът, че няма да управляваме с БСП.

Аз бих казала, че промени в ръководството на партията са нещо нормално и даже, ако трябва да бъда откровена, мисля, че трябваше да има малко по-големи промени с цел да има обновяване и да влязат и малко по-млади кадри, да има приемственост и по този начин постъпателно и с приемственост  да се прави ръководството на партията. Това, разбира се, е мое лично мнение, което определено не съвпада с мнението на лидера ни, защото той предложи изпълнителна комисия в голямата си част еднаква с тази, която беше досега. В това, че Димитър Главчев не е в изпълнителната комисия, не виждам никаква драма. Димитър Главчев за сметка на това е председател на контролната комисия, която в една партия е изключително важен орган. Нейният председател има ключово място, така че това, което се случи с избирането на  Главчев за председател на контролната комисия, мисля, че е достатъчно важно, за да покаже, че  той е един от нас и ние  ценим неговите качества и неговата лоялност във времето. Това именно се показа с това, че той остава в ръководството на партията, което е по-важното.

Аз не бих могла да давам оценка за работата на г-жа Цачева.  Мисля, че като министър  тя се справя перфектно и нейните големи ангажименти  в момента, а и ангажиментите по това, че трябва да продължим съдебната реформа, че трябва да се намери консенсус за наистина ефективна промяна в съдебната реформа, така че да се почувства качеството на правораздаването биха могли да бъдат едни от причините г-жа Цачева да се съсредоточи върху едната част от своята работа. Разбира се, не бива да пропускаме, че в отчетния доклад беше споменато, че и плевенската организация не е в най-добра кондиция. Определено трябва да знаете, че членовете на изпълнителната комисия са представителите  най-вече на различни региони от страната. Ако направите преглед на всички, които участват в изпълнителната комисия, ще видите, че те са представители на региони в страната, които имат много силни организации и които е нормално да искат да имат свои представители в централното ръководство.

Приоритетите на партията са приоритетите на управлението и на първо място, разбира се, в центъра, във фокуса на управлението е човекът, хората, затова и всички действия политики са насочени към това – подобряване на икономическата среда, подобряване на доходите на хората, подобряване на жизнената среда, в която те живеят. И в този смисъл вече се разклоняват всички останали цел.  Така че неслучайно и на форума бяха отчетени постигнатите до момента резултати както в бюджетната сфера, във финансовата сфера, естествено първо тях споменавам, защото това е моята сфера, те са най-важните, те са основата за всичко останало. Защото винаги, когато говорим за управление, говорим за това, колко пари държавата може да отдели и да раздаде на едни или други сфери, да стимулира едни или други гилдии, да кажем, или части от обществото. Но аз мисля, че фундаментът за правенето на останалите политики – и социална, и образователна, и политика в областта на сигурността, в крайна сметка икономиката и финансовата политика. И тук ние твърдо препотвърдихме на този конгрес нашата дясна ориентация, затова да работим така, че все по-малко доходи държавата да изземва от обикновения човек, за да ги преразпределя, а да остави на този човек да харчи доходите си така, както той смята за необходимо и важно за него и децата му. Това е една важна сфера, която не само, че я препотвърдихме, но ясно и категорично се разграничихме от опозицията, която определено в тази посока търси своя нова идентичност. 

Чуйте звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50