В поредицата на списание "Страница" "Автори представят свои книги" на 12.03.2018 - понеделник, от 18.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив литературният критик и преподавател в ПУ "П. Хилендарски" Младен Влашки ще представи новата си книга "Млада Виена" в млада България".
Това е книга, която връща на българската колективна памет изгубени културни фигури и събития от покрит със забрава културен пласт.
За първи път българският читател може да се запознае с характера на драматичното творчество на групата „Млада Виена“, в което намира литературно отражение духът на Виенската модерност.
Виена около 1900 г., когато успоредно с появата на научните теории на Ернст Мах, Зигмунд Фройд, Ото Вайнинкер творят Херман Бар, Артур Шницлер, Хуго Фон Хофманстал. Книгата е плод на дългогодишните усилия на автора да разкрие скрити и подтиснати пластове в знанието на българите за европейския литературен процес. По думите на автора, терминът „Млада Виена“ е свидетелство за случващите се процеси във Виена между 1890 и 1910 г., които са изключително важни в световен мащаб, тъй като разкриват някои от най невралгичните точки от последващото развитие на европейската култура – времето на възникване на психоанализата, времето, в което се оформя еврейският въпрос, времето, в което самата австрийска литература се превръща във фокус на всички големи европейски течения и ги превръща в модел. За България тези явления са останали скрити, поради властващата идеология и наложената между 1944 и 1989 г. рецензия.В какви отношения влиза духът на краевековна Виена с младата българска култура? Как в ранното творчество на Теодор Траянов, което съвременниците му възприемат като начало на българския символизъм, присъства младовиенският дух? Каква е истината за постановката на „Младия крал“ по изгубеното „ експозе на Теодор Траянов и музика на Димитър Караджов във Виена? Отговорите на тези въпроси, за чието съществуване в съвременната българска култура няма отредено място, дава книгата на Младен Влашки.
Интервю с писателя Младен Влашки - в звуковия файл.
Публицистичното предаване „Срещите“ на Радио Пловдив, с автор и водещ Людмила Сугарева, отбелязва своята 25-та годишнина в ефир. Четвърт век "Срещите" са платформа за задълбочени дискусии, важни въпроси и значими теми от народопсихологията, културата, религията, икономиката и историята. На 19 ноември, от 18:00 часа в Първо студио..
Маестро Евгений Шевкенов и Вероник Терюел ще свирят заедно на концерта „Моята Виена“ в Камерна сцена – Пловдив . Фестивалът кани пловдивчани и гости на града на едно специално музикално събитие на 17 ноември, неделя, от 19.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив. Цигуларят Евгений Шевкенов отбелязва тази година 30-ия сезон на своята..
Самостоятелна изложба графика на Тодор Василев се открива в Културния център на Радио Пловдив“ на 15.11.2024 г., петък, от 18.00 часа. Той представя в своята изложба 20 творби - графика и рисунка Роден през 1976 г. Тодор Василев е завършил НХГ "Цанко Лавренов", специалност "Живопис", както и АМТИИ Пловдив, специалност "Графика. Той има над 25..
Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“ на БНР ще представи Стефан Христоф за първи път в Пловдив. П ианистът, който живее и твори в Канада, ще изнесе солов концерт на 16 ноември,събота, от 20:30ч. в Първо студио на Радио Пловдив. Стефан Христоф е ембиънт-композитор с български и македонски корени, инструмнеталист, който свири на пиано и електрическа..
Поетът и журналист Стоян Терзиев представя първия си прозаичен текст в книга „Рицарят на Жълтата принцеса“ в Първо студио на Радио Пловдив. Творбата има амбицията да е от новата генерация приказки, които не съдържат кръв, насилие и агресия. Авторът сам определя жанра като приказка фентъзи, в която се разказва за рицарските приключения на..