В поредицата на списание "Страница" "Автори представят свои книги" на 12.03.2018 - понеделник, от 18.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив литературният критик и преподавател в ПУ "П. Хилендарски" Младен Влашки ще представи новата си книга "Млада Виена" в млада България".
Това е книга, която връща на българската колективна памет изгубени културни фигури и събития от покрит със забрава културен пласт.
За първи път българският читател може да се запознае с характера на драматичното творчество на групата „Млада Виена“, в което намира литературно отражение духът на Виенската модерност.
Виена около 1900 г., когато успоредно с появата на научните теории на Ернст Мах, Зигмунд Фройд, Ото Вайнинкер творят Херман Бар, Артур Шницлер, Хуго Фон Хофманстал. Книгата е плод на дългогодишните усилия на автора да разкрие скрити и подтиснати пластове в знанието на българите за европейския литературен процес. По думите на автора, терминът „Млада Виена“ е свидетелство за случващите се процеси във Виена между 1890 и 1910 г., които са изключително важни в световен мащаб, тъй като разкриват някои от най невралгичните точки от последващото развитие на европейската култура – времето на възникване на психоанализата, времето, в което се оформя еврейският въпрос, времето, в което самата австрийска литература се превръща във фокус на всички големи европейски течения и ги превръща в модел. За България тези явления са останали скрити, поради властващата идеология и наложената между 1944 и 1989 г. рецензия.В какви отношения влиза духът на краевековна Виена с младата българска култура? Как в ранното творчество на Теодор Траянов, което съвременниците му възприемат като начало на българския символизъм, присъства младовиенският дух? Каква е истината за постановката на „Младия крал“ по изгубеното „ експозе на Теодор Траянов и музика на Димитър Караджов във Виена? Отговорите на тези въпроси, за чието съществуване в съвременната българска култура няма отредено място, дава книгата на Младен Влашки.
Интервю с писателя Младен Влашки - в звуковия файл.
Художничката Уляна Ненова открива изложба в Културен център на Радио Пловдив на 19 януари. Тя е озаглавена „Спомени от вечноста” и с нея авторката ни напомня за отдавна забравени, скрити в сърцата ни спомени от детството. Уляна Ненова-Тодоро е завършила Националната Художествена Академия в София. Нейният творчески път се преплита с..
Радио Пловдив желае на всичките си слушатели, читатели и приятели Честито Рождество Христово и щастлива Нова 2021-а година! Бъдете здрави, щастливи, ведри и изпълнени с радост! Светли и уютни празници!
Любителите на класическата музика отново ще могат да се насладят на Международния фестивал за класическа музика „Тримонтиада“. Два юбилейни концерта, посветени на 250- годишнината от рождението на Лудвиг ван Бетовен, са подготвили организаторите на фестивала. Слушателите на БНР - Радио Пловдив могат да станат част от събитието онлайн на 26 и..
Дългоочакваната втора част на книгата „Великите европейци“ ще бъде представена на 29 октомври, четвъртък, от 18 часа, в Първо студио на Радио Пловдив. Премиерата е част от културните събития, свързани с 65-годишнината на Радио Пловдив, и част от програмата „Пловдив чете“. Втората книга „Великите европейци“, издадена от..
Тази неделя, от 11.00 часа, в Първо студио на Радио Пловдив, ще бъде представен поетично-музикалният спектакъл „Ролята на музиката и изкуствата в образованието, и културния живот“. Събитието е свързано с книгата „Обща теория на образованието – системи и модули”, на писателя и общественик Йордан Р. Йорданов. Книгата е изготвена като учебник, в..