Стимули за работещите майки, политики към хората от третата възраст, доплнително образование и учене през целия живот са част от мерките за справяне с демографската криза у нас. Около това становище се обединиха участниците в кръглата маса на тема „Подобряване на демографското състояние на Република България“, която се организира от кабинета на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Валери Симеонов.
По думите й раждаемостта у нас продължава да намалява, намалява и броят на жените в детеродна възраст. В момента в България най- малък е делът на населението до 15 години, а най-голям на хората над 65 години. През 2016 година имаме отрицателен прираст, - 6 на 1000 души, уточни Христова. Според нея проблемът с миграцията продължава да е сериозен, защото 48% от напусналите България през последните години са на възраст от 20 до 39 години.
Трайното обезлюдяване и неравномерно разпределение на населението у нас е също тревожна тендеция. Средно по 6 населени местта остават без жители, а в момента има 181 селища без нито един жител, коментира Христова. В България смърността е по-висока от средната за Европа. Като най-висока е в северозападна България, в областите Видин, Монтана и Враца, а най-ниска в областите Кърдажали, София и Благоевград. Причините за това са комплексни и са свързани с икономическата нестабилност, стреса, здравния риск, условията и начина на живот.
Тя смята, че за да се промени демографската картина на България трябват системни мерки, които според нея са започнали в страната. След 20 години например 1/4 от участващите в пазара на труда ще бъдат над 65 годишна възраст и за тях трябва да се създаде възможност да продължат достойно живата си и да продължат да бъдат полезни на обществото.
Преките чуждестранни инвестиции в област Пловдив, направени в нефинансовия сектор в края на 2023-та година, са 2 милиона 650 000 евро сочат данните на Териториалното статистическо бюро – Юг. Това е ръст от 7.7% сравнение с предходната година. Най- много средства са инвестирани в индустрията – над милион и 800 хиляди евро и в операциите с..
С военни почести и минута мълчание Пловдив отбеляза освобождението си от османско владичество. Пред паметника на Александър Бураго в обновната Дондукова градина бяха поднесени и венци и цветя. В словото си по повод годишнината директорът на регионалния исторически музей Стоян Иванов припомни, че до този ден народът ни не е стигнал лесно. Последната..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...
Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града. Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..
Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..