Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическият музей празнува 135 години със "златна изложба"

| обновено на 04.12.17 в 15:40

С откриването на изложбата „Златното монетно съкровище от Карлово“  в Археологически музей – Пловдив бе отбелязана 135-та годишнина от основаването на  най-стария археологически музей в България. 

Председателят на Пловдивския ОбС Савина Петкова връчи на директорът на археологическия музей  Костадин Кисьов  поченет знак на Пловдив. Кисьов бе категоричен, че  цялата 2018-та година ще премине под знака на археологическа сензация, на която музеят ще бъде инициатор.

Като подчерта, че  музеят, който притежава вече около 200 хиляди експоната, отдавна се е превърнал в институция, заместник-министърът на културата Амелия Гешева увери музейните работници в подкрепата на държавата и в бъдеще. Тя изрази надежда следващият сезон да бъде все така силен за археолозите в Пловдив, тъй като работата им е съсредоточена върху изключително важни проекти за града и за страната

 Археологическите разкопки и откритията със сигурност ще продължат интензивно и през 2018 г., подчерта кметът на Пловдив Иван Тотев. Той уточни,  че програмата на Общината  предвижда работа освен по големите каменни структури на Коматевско шосе, доста по-благодатни зони за археолозите, в които може да има интересни открития. Като пример той посочи югозападната част на Одеона към площад Централен. 

След премахването на павилионите още в началото на новия археологическия сезон стартира проучването  ог екипа на Мая Мартинова за предназначението на намиращата се там антична сграда -  дали тя е обществена или е храм на император Комод. Продължава и работата по Източната порта, проекта за възстановяване на Небет тепе и Форума. 

По думите на Тотев  специалистите на Археологическия музей са на много високо професионално ниво, което отговаря на необходимото ниво на Пловдив. Той изрази желанието си надписът на Котис, който бе открит на Античничния театър, да бъде експониран в зоната на площад Централен. Знаем, че  римските форуми са били места, където са се почитали императорите и управниците и защо да не намерим в рамките на проекта място, на което да бъде експониран фундамента на Котис, защо да не бъде и бронзова статуя, заяви  още кметът ИванТотев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04