Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев в областта на здравеопазването изпращаме една не много успешна година. По думите му отново има болници в тежко финансово състояние, дори пред фалит, лимитите отново тежат на болничната помощ, а 50 млн лв. се дължат на здравните заведения от НЗОК и не се знае кога ще бъдат платени, има и недостиг на направления в доболничната помощ. Все пак д-р Грозев определи като положителна стъпка факта, че има отпуснати за 2018 г. повече средства през бюджета на касата за здравеопазване.
За тази година 407 млн лв не са малко. Да, вярно е, че има нови 150 млн за болнична помощ, но оттук нататък е важен въпросът как тези пари ще бъдат преразпределени. Ще повишим ли цените на клиничните пътеки, за да дадем възможност на лечебните заведение да получат глътка въздух или отново ще пазим единствено и само бюджета.
Здравеопазването не е само пари, а и съдби на хора и като пациенти, и като съдби на тези, които работят в системата на здравеопазването. Държавата трябва да се обърне с лице към тях. Не е възможно години наред системата да работи като недофинансирана и от нея да се искат успехи. Въпреки това претендирам, че качеството на медицинския труд, който дават специалистите и медицинските сестри, не е никак лошо. Друг е въпросът обаче, какво е качеството на самата здравна система, заяви д-р Грозев. По думите му е крайно време за демонополизация на касата и е крайно време за създаване на втори стълб, така че да има свежи пари в тази система, която да гарантира и реформа, но и в същото време – повишаване качеството на услугата.
Д-р Грозев подчерта още, че БЛС не подкрепя мораториума върху дейности. Да, крайно време е да се спре с разкриването на нови лечебни заведения, но е недопустимо, ако някой иска да разкрие нова болница, да ползва обществения фонд. Това е разумната мярка. Не може над 360 болници в България да са в тесни финансови отношения с обществения фонд. Той не е безкраен. Разумна е и мярката за лекарствата – не мораториум за създаване на нови молекули в буквалния смисъл на думата, а нови, които да влязат следващата година, ако те са заявени до 1 октомври на предходната. Но на фона на приетия вече бюджет обаче – не!
Както и досега, българският пациент няма да бъде лишен от иновативни лекарства, подчерта д-р Грозев. По думите му, паралелният износ е регламентирано поведение с европейски директиви. Защо досега не направиха нищо нито Прокуратурата, нито МВР, попита д-р Грозев. За паралелния износ на лекарства БЛС е алармирал години наред. Казвахме, че в лекарствената политика трябва да има регулаторни механизми, контрол и съблюдаване на законодателство. За дейност сме регулирани, за качество на медицинската услуга сме регулирани, за направления – също. Единственото нещо, което не е регулирано е лекарствената политика. Защо за преразхода ще плащаме с нашия труд, попита д-р Грозев.
На новия министър на здравеопазването трябва да бъде даден толеранс от време, преди да бъде правена ценка за неговата работа работата, заяви още д-р Венцислав Грозев.
Чуйте звуковия файл:
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...