Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев в областта на здравеопазването изпращаме една не много успешна година. По думите му отново има болници в тежко финансово състояние, дори пред фалит, лимитите отново тежат на болничната помощ, а 50 млн лв. се дължат на здравните заведения от НЗОК и не се знае кога ще бъдат платени, има и недостиг на направления в доболничната помощ. Все пак д-р Грозев определи като положителна стъпка факта, че има отпуснати за 2018 г. повече средства през бюджета на касата за здравеопазване.
За тази година 407 млн лв не са малко. Да, вярно е, че има нови 150 млн за болнична помощ, но оттук нататък е важен въпросът как тези пари ще бъдат преразпределени. Ще повишим ли цените на клиничните пътеки, за да дадем възможност на лечебните заведение да получат глътка въздух или отново ще пазим единствено и само бюджета.
Здравеопазването не е само пари, а и съдби на хора и като пациенти, и като съдби на тези, които работят в системата на здравеопазването. Държавата трябва да се обърне с лице към тях. Не е възможно години наред системата да работи като недофинансирана и от нея да се искат успехи. Въпреки това претендирам, че качеството на медицинския труд, който дават специалистите и медицинските сестри, не е никак лошо. Друг е въпросът обаче, какво е качеството на самата здравна система, заяви д-р Грозев. По думите му е крайно време за демонополизация на касата и е крайно време за създаване на втори стълб, така че да има свежи пари в тази система, която да гарантира и реформа, но и в същото време – повишаване качеството на услугата.
Д-р Грозев подчерта още, че БЛС не подкрепя мораториума върху дейности. Да, крайно време е да се спре с разкриването на нови лечебни заведения, но е недопустимо, ако някой иска да разкрие нова болница, да ползва обществения фонд. Това е разумната мярка. Не може над 360 болници в България да са в тесни финансови отношения с обществения фонд. Той не е безкраен. Разумна е и мярката за лекарствата – не мораториум за създаване на нови молекули в буквалния смисъл на думата, а нови, които да влязат следващата година, ако те са заявени до 1 октомври на предходната. Но на фона на приетия вече бюджет обаче – не!
Както и досега, българският пациент няма да бъде лишен от иновативни лекарства, подчерта д-р Грозев. По думите му, паралелният износ е регламентирано поведение с европейски директиви. Защо досега не направиха нищо нито Прокуратурата, нито МВР, попита д-р Грозев. За паралелния износ на лекарства БЛС е алармирал години наред. Казвахме, че в лекарствената политика трябва да има регулаторни механизми, контрол и съблюдаване на законодателство. За дейност сме регулирани, за качество на медицинската услуга сме регулирани, за направления – също. Единственото нещо, което не е регулирано е лекарствената политика. Защо за преразхода ще плащаме с нашия труд, попита д-р Грозев.
На новия министър на здравеопазването трябва да бъде даден толеранс от време, преди да бъде правена ценка за неговата работа работата, заяви още д-р Венцислав Грозев.
Чуйте звуковия файл:
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..