Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неестествената пазарна регулация на лекарствата трябва да падне

| обновено на 12.12.17 в 16:03

Здравният икономист Анатоли Шарков определя като похвална акцията на полицията и прокуратурата срещу незаконния реекспорт на скъпи лекарства. Тези порочни практики се знаят от години, но явно изсветляването им започва сега.

Според него причините за спекулативния износ на лекарства са различните ставки на ДДС в страните от ЕС, както и фактът, че цените им у нас са най- евтини. Това пък създава проблем за българските граждани, защото ние лекуваме чужди пациенти с лекарства, платени от българския данъкоплатец.

Той посочи, че паралелният експорт на медикаменти у нас е около 40 процента, докато в ЕС е средно е между 15 и 20. В случая трябва да се проследи какъв процент е легалният износ и какъв е нелегалният.

Аркади Шарков твърди, че у нас цените се реферират спрямо 19 други държави и задължително стойността им е най- ниска. Тази предпоставка трябва да бъде премахната. Това е неестествена пазарна регулация.  Премахването на тези пречки ще даде възможност подобни практики да бъдат ограничени.

Коментарът на икономиста е, че няма как подобен износ да бъде реализиран без знанието на пациента и без знанието на болници. Трябва да има знание по веригата и всеки да получи своя дял от нелегалното експортиране. 

Анализаторът не допуска умисъл и пропуски в законодателството с цел нелегален износ на медикаменти. 

Цялото интервю с Аркадий Шарков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22
Жюстин Томс

Образованието има нужда от цялостна реформа, а не от кръпки

Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с   Жюстин Томс  от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас .  Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..

публикувано на 06.02.25 в 09:34

Защо е важно да се забрани рекламата на вейповете?

В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество.   Здравната комисия в парламента ще разгледа..

публикувано на 06.02.25 в 07:39

Аграрният университет представя зеления проект EDUAGRI

В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р  Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..

публикувано на 06.02.25 в 07:30

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров.  Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..

публикувано на 06.02.25 в 06:34