Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неестествената пазарна регулация на лекарствата трябва да падне

| обновено на 12.12.17 в 16:03

Здравният икономист Анатоли Шарков определя като похвална акцията на полицията и прокуратурата срещу незаконния реекспорт на скъпи лекарства. Тези порочни практики се знаят от години, но явно изсветляването им започва сега.

Според него причините за спекулативния износ на лекарства са различните ставки на ДДС в страните от ЕС, както и фактът, че цените им у нас са най- евтини. Това пък създава проблем за българските граждани, защото ние лекуваме чужди пациенти с лекарства, платени от българския данъкоплатец.

Той посочи, че паралелният експорт на медикаменти у нас е около 40 процента, докато в ЕС е средно е между 15 и 20. В случая трябва да се проследи какъв процент е легалният износ и какъв е нелегалният.

Аркади Шарков твърди, че у нас цените се реферират спрямо 19 други държави и задължително стойността им е най- ниска. Тази предпоставка трябва да бъде премахната. Това е неестествена пазарна регулация.  Премахването на тези пречки ще даде възможност подобни практики да бъдат ограничени.

Коментарът на икономиста е, че няма как подобен износ да бъде реализиран без знанието на пациента и без знанието на болници. Трябва да има знание по веригата и всеки да получи своя дял от нелегалното експортиране. 

Анализаторът не допуска умисъл и пропуски в законодателството с цел нелегален износ на медикаменти. 

Цялото интервю с Аркадий Шарков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19