Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем в постпреходна реалност, която прави ГЕРБ силна

Политическият дебат в България зацикли. Започнахме да приемаме споровете и скандалите за нещо нормално. И двете основни политически групи – ГЕРБ и БСП се държат мобилизирани по този начин и всеки месец ние отчитаме едни и същи нагласи. Това заяви политологът Първан Симеонов.  

По думите му, вътрешната мобилизация обаче не мобилизира  избирателите, а само твърдите партийни привърженици. Около тях се групира  по-голямата част от политически активните хора. „Всмуквайки“ по този начин дебата и изцяло изземвайки го, двете големи политически сили не дават на избирателите да гледат настрани. Това обаче не може да продължава вечно. Избирателите ще започнат да търсят генерални алтернативи.

Това обаче, което спасява политическия процес в момента  да погрознее съвсем в очите на хората, са две неща. Първото  изглежда логично - ясни управляващи, ясна опозиция. Второто е, че има нелоши показатели в икономиката. Ситуацията не е кризисна и няма паническо обществено търсене за нещо ново, а традиционно търсене на новото. За него моментът е назрял, защото в Парламента бяха представени  обилно поредица  алтернативи от популистки тип, които обират общественото напрежение.  Парламентите обаче се банализират и започва оглеждане за нещо „ново“ на „новото“. Има вече параполитически актьори, които загатват за нещо ново като Слави Трифонов. Не казвам, че той може да бъде  Сакскобургготски от 2001 или Борисов от 2009, но от днешна гледна точка може да е по-добър от Бареков и Марешки.

По думите на Симеонов,  от пушека от престрелката на тема „приватизация“ следва замъгляване и в единия и в другия окоп, от което избирателите могат да се разбягат към други опции. Ситуацията е шизофренна – дясноцентристката политическа сила – партията на масовия градски българин, с по-добра житейска перспектива оспорва приватизацията, а онеправданите леви – селско население и по-възрастни, се брани по темата за приватизацията. Това шеметно наблюдение е свидетелство за мимикрията на политиците и за това, че ГЕРБ извади полза от това, че е постпреходна политическа сила. Преходът свърши, но ние живеем в постпреходна реалност, в която ГЕПБ  удря силите на прехода – „сините“ и „червените“.

Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04