Конфликтът с център свещения Йерусалим от десетилетия създава напрежение в региона и оттам рефлектира върху цялата геополитическата обстановка и върху отношенията между САЩ и Арабския свят, както и върху отношенията между Израел, САЩ и останалите държави. Обявеното намерение за преместване на американското посолство в Йерусалим е началото на един опит на американския президент, както и той обяви в предизборното си изявление, че ще реши този въпрос. Това заяви експертът по международна сигурност Димитър Гърдев.
Той припомни, че Доналд Тръмп направи още преди време една Близкоизточна обиколка, включваща Израел и още тогава е стана ясно, че новата американска администрация има планове за разрешаване на израело-палестинския конфликт.
Обявеното от Тръмп преместване на американското посолство в Йерусалим е началото на дипломатическия процес за представянето на американския план, на който още в началото на следващата година ще станем свидетели за решаване на израело-палестинския конфликт. Да преместите посолство обаче не означава, че признавате целия Йерусалим, това не се е случило. Самият американски президент заяви и това бе малко затъмнено от новините, че дава шестмесечен срок за избирането на нова сграда. И тук подробностите са много важни: ако тази сграда е в Западен Йерусалим означава, едно, а ако е в Източен – съвсем друго. Когато през 1947 г. Съветът за сигурност на ООН заявява, че трябва да бъдат създадени две държави на териториите на сегашен Израел, те не се споменават по имена. Буквално става въпрос за еврейска и палестинска държава, става въпрос и за това, че Израел има особен статут. Той е изключително важна светиня за трите основни религии – юдаизъм, християнство и ислям, този статут се определя като протекторат на ООН. Когато започва първата арабо-израелска война и Йерусалим е разделен на две, Източната е под протекцията на Йордания, а Западната – под протектората на вече създадената еврейска Държава Израел. Фактически градът е разделен. През 1967 г. вече Израел завзема цялата част – Източен Йерусалим, Газа, Голандските възвишения, Западния бряг на р. Йордан, Синайския полуостров. Следващата резолюция – 242 е много важна, защото на нейна база се гради и планът за разрешаване на Израело-Палестинския конфликт и в тази връзка се заявява от Съвета за сигурност, че Израел трябва да се оттегли от Източен Йерусалим. Самите палестинци дори нямат големи претенции към Западен Йерусалим. Проблемът е в Източен Йерусалим и точно тук са тънкостите. Американската администрация заявява, че ще премести посолството, но ако го премести в Западен – това не е особен проблем и означава, че рамката на тази резолюция се запазва и тя ще включва изисквания и към израелската страна. Вероятно ще бъдат поставени условия администрацията на Източен Йерусалим, където е голямата част от арабско-палестинското население, да бъде предадена на Палестинската администрация. Но това са предположения.
По думите на Гърдев, не е случайно,че американската администрация не обявява сега в коя част на Йерусалим ще бъде преместено американското посолство и това ще го видим като форма на натиск и към другата страна.
Обстановката в Близкия Изток вече е коренно променена през последните две години. Там присъства Русия, а зад гърба й активно в тази зона навлязоха Иран и Турция. Те са в съюз с Руската Федерация, потвърдено и на последната среща в Сочи. Израел същевременно придоби по-голяма тежест и Еврейската държава е най-силна там. Това е държавата, която не може да бъде унищожена с военни средства.
В този променен баланс на силите международните играчи ще опитват да намерят ново равновесие. Израел ще търси признаване от всички арабски държави. И тъй като по-голямата част от тях вече ги няма, остават другите силни- Саудитска Арабия, Йордания, Египет, които са склонни на сътрудничество. И в този план може би ще видим признаването на Държавата Израел и един нов мирен процес. Войната се отдалечава. А а това, което всички предвиждат, че всички арабски държави ще се обединят и ще нахлуят в Израел, според мене, няма да се случи със сигурност, подчерта експертът по международна сигурност Димитър Гърдев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..