Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече дебат и прецизност в работата на ОбС

Какво успяха да свършат в интерес на избирателите си градските старейшини,  за какво не им достигнаха силите и в каква  работна атмосфера  свериха  силите си с гражданското ни очакване?  Председателят на Пловдивския ОбС Савина Петкова. 

Краят на декември е време за равносметка и време на голямо натоварване в администрацията, особено и за колегите които се занимават с бюджета. Една трета от днешния  дълъг дневен ред например са точки, които са свързани с проекти и с евросредства, по  които Общината е кандидатствала, получила ги е и следва да направи авансовите разплащания . По този повод ние отпускаме временни безлихвени заеми, докато по съответната програма бъдат преведени парите. Силно се надявам сесията да не бъде толкова напрегната, колкото ще бъде дълга, предвид обема на точките.

Получихме писмо от Апелативен съд – Пловдив, в което се казва,  че изтича мандатът на  съдебните заседатели в Окръжен съд – Пловдив и ОбС трябва да избере 90 души, които да предложи до края на февруари на съда, за да бъде направен окончателен избор на съдебни заседатели. От месец  септември  съществува нова наредба,която определя реда на избор на съдебните заседатели и в нея са разписани много кратки срокове. За хората, които са родени преди 1973 г., ще се изисква и представянето на документ от т.н. Комисия по досиетата.  

Петкова подчерта, че проведените заседания на ОбС за 2017 г. са 22, около 480 са решенията. Забелязва се тенденция на намаляване на обсъждането на извънредни точки в дневния ред на заседанията, което е положително. Все още обаче някои от предложенията стигат късно до комисиите, но там също има  положителна тенденция към намаляване.

Условно може да съм съветник №1, но съм първа сред равни и не се намесвам в работата на комисиите, така че съветниците сами решават кое предложение да включат в дневния ред и кое – не.

С подготовката за 2019 г се надявам, че ще се справим, защото сме длъжни да се справим, независимо от закъснението. Има  известно забавяне по отношение на ремонтите на инфраструктурните обекти, които предстоят и ние си имаме своите притеснения. Знаете, че имаше едни странни обжалвания на обществените поръчки, както и един меко казано некрасив дебат по темата за УС на Фондация Пловдив – ЕСК 2019, в който ОбС не беше на висотата, на която се очаква да бъде. Имаше и турбуленции във връзка с парите, които държавата се очакваше да отпусне на Пловдив и слава Богу, този въпрос вече го смятаме за решен. Концентрирали сме целия си потенциал за представянето на Пловдив през 2019 г. Опитвам се все пак, да бъда деликатна и няма да е конструктивно точно аз да внасям напрежение.

Сред  трудните решения, за които беше дошло времето, да бъдат взети, е това за сливането на болница „Св. Мина“ с болница „Св. Пантелеймон“. Трябваше да мине доста време обаче, за да узреят колегите, че това е горчивият хап, който трябва да приемем за лечението на болницата. За него вече се работи. Друго трудно решение бе за  покупката на Форума. Продажбата на форума е факт, останал далеч във времето и  на този ОбС се наложи да изпие горчивата чаша, решавайки да се плати доста висока цена.  В крайна сметка частната собственост е неприкосновена и Общината не може да наложи претенциите си, тропайки с крак и на всяка цена. Това е изключително ценен имот от историческа и археологическа гледна точка и той не може да бъде друг, освен общински или държавен. Сагата трябваше да приключи рано или късно. Друго трудно решение бе и за съдбата на КОЦ-Пловдив, срещу който имаше безпардонно-нагла атака. Така и не чухме  едно „извинете“, заради безпочвените обвинения. След избора на нов управител там отново заработиха на нормален режим и нещата се успокоиха.

На съветниците за 2018 г. бих препоръчала повече дебат и по-прецизна работа в комисиите, подчерта още председателят на Пловдивския ОбС Савина Петкова.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39