Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доверието в политическата класа се влошава

Осем месеца след изборите усещането на населението за политическо напрежение по върховете отново се пробужда и достига 41%. 

Катарзисът от изборите се изчерпва, а в контекста на  устойчив и стабилен икономически климат, хората продължават да обедняват.  За поредното проучване на социологическа агенция АФИС  социологът  Чавдар Найденов. 

Чавдар Найденов: Равносметката за няколко години назад и особено за тази година показва парадоксални тенденции. Само едно уточнение - като цяло нямаме общо обедняване, имаме дори изненадващо силно подобрение на трудовите доходи, на доходите на член на семейството в най-ниската категория под 200 лв на човек. Ако през март 20 % от домакинствата имаха такъв доход, то през декември този дял спада двойно – на 10 %, което е впечатляваща разлика за всеки, който наблюдава статистически данни. Намаляват и случаите на съкращаване от работа и скъсяване на работното време.

Но едновременно с това нарастват другите видове натиск, идващи от задлъжняването на хората с дългови проблеми и тези, на които са забавяни заплати. Тези показатели са по-високи дори отколкото в дъното на кризата през 2010 г., което показва, че уж временното влошаване на културата на отношенията в трудовата сфера и в защитата на потребителя всъщност трайно са се влошили и тогава, когато икономическият цикъл отново тръгна надолу, а той неизбежно тръгва, много хора ще се почувстват много зле.

За доверието към политическата класа – всъщност се влошава. Доста кратък се оказа ефектът от катарзиса от мартенските избори, тъй като по същество нямаме смяна на главните лица и главната сила и спада доверието в институциите. Отново подчертавам, че причината е в липсата на чувство, че тези институции защитават хората и в здравеопазването, и във финансовата сфера и в трудовата сфера и затова след известно освежаване на рейтинга парламентът губи 3 %, правителството 2 %, армията дори губи 7 %, дори медиите 2 %, синдикатите 4 %. Само доверието на президента е с положителен показател, т. е.  доверяващите са повече от недоверяващите, което би било опора при една политическа криза, когато е нужно посредничество.  Възходящо изключение е Европейският съюз, който бележи растеж от  48 на 52  %. Същевременно от върховете се излъчва едно заразно усещане за криза, за нестабилност и нервност, на което бяхме свидетели през лятото и есента с тези разкрития за корупционни и клиентилистки  схеми и темата за приватизацията, оставката на председателя на Народното събрание и т. н. Всичко това пробужда парадоксално, неочаквано желанието за нови избори. Това е по-скоро обща нагласа, а също така нараства и желанието за ремонт в управляващата коалиция в рамките на сегашното Народно събрание. 

Взаимните нападки между партиите – всъщност се получава консолидация на антагонистична основа.  Засилва се – и Нинова, и Борисов стоят стабилно начело на своите партии. Нинова се ползва с доверието на 85 % от избирателите на БСП. Борисов е още по-стабилен – 95 % от избирателите му вярват и нищожни проценти от тези избиратели смятат, че при избор на нова лидер партията би станала по-силна. Същевременно отношението към управляващата коалиция е доста сложно – няма големи промени, но вътре в агрегатните суми се крие комбинация между растящо недоверие сред негласувалите за тези партии и растящо доверие сред гласувалите за тях и също така едно влошаващо се доверие на електората на ГЕРБ към партньорите от Патриотичния фронт., подчерта социологът Чавдар Найденов.  


Чуйте звуковия файл: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18