Изложба, посветена на художника Любомир Самарджиев, се открива в галерия „Резонанс“. Тя е от творби на негови ученици от Художественото училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“.
35 години след завършването на втори випуск в неговия клас, известните днес художници Евгения Панчова, Онник Каранфилян, Светлозар Чавдаров и Стоян Куцев благодарят с тази изложба на своя учител за неговата „изключителна роля за изграждането ни като личности и художници“. Изложбата е част от проекта „Учител и ученик“ на галерията.
Любомир Самарджиев е дългогодишен живописец и преподавател в Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“, а впоследствие и негов директор. Творчеството му се вписва по особен начин в многообразието на пловдивската школа с преклонението си към националните духовни ценности и непостижимото чувство за поезия, естетика и хармония.
Роден на 17.12.1937 г. в Пловдив. Завършва /1961/ Художествена академия - София, специалност живопис при проф. Ненко Балкански. От 1965 до 1972 г. работи и живее в Смолян, след това в Пловдив. Участва в общи и представителни изложби /Букурещ, Москва, Лайпциг, Хамбург, Мюнхен, Ленинград, Париж, Анкара, Истанбул, Атина/. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Умира на 09.08.1999 г.
„35 години са изминали откакто сме завършили класа на Любомир Самарджиев през 1982 – втория випуск на Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“. Като се има предвид изключителната роля на нашия учител, за изграждането ни като личности и художници, решихме да направим изложба, посветена на отишлия си без време изключително добър човек, художник и преподавател, който ни даваше това, от което имахме нужда в онази възраст на израстване и оформяне като индивидуалности.“
Това казват учениците от класа на Любомир Самарджиев, които продължават пътя на своя учител в сферата на изкуството:
Евгения Панчова – работи активно живопис и инсталации.
Онник Каранфилян – твори в сферата на графиката.
Светлозар Чавдаров – създава скулптурни творби.
Стоян Куцев –обогатява неконвенционалното изкуство.
След 35 години Учителят и неговите ученици си дават среща чрез своите произведения в галерия Резонанс.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..