Носителят на два "Златни ритона" за документално кино Костадин Бонев участва в последното издание на фестивала за документално и анимационно кино в Пловдив с документалния си филм "Изкореняване".
Името на филма "Изкореняване" е от казаното с тази дума за геноцида от арменския журналист Хрант Динк, който нарече случилото се преди сто години „изкореняване“, и беше убит на улицата в Истанбул за думите си, казва режисьорът.
Но филмът разказва не само за арменския геноцид, но и за края на Османската империя. Което засяга и нас, защото сме били част от нея.
Агонията на Османската империя продължава 25 години. На нейно място се появява нова държава – Турция. И в нея няма място за арменците. Според статистиката убитите и депортираните, само през 1915-та година, са един милион и четиристотин хиляди. Но колко ли са те наистина ?
Историята се разказва от петима арменски фотографи от Ереван, Варна и Истанбул. Във филма влизат и снимки, предоставени от пловдивски арменци.
Костадин Бонев е режисьор на повече от 15 игрални и документални филми, сред които „Ловци на сънища“, „Писма до долната земя“, „Под облак“, „Търпението на камъка“, „Корабите са пълни“, „Евополис – градът на делтата“, „Вапцаров – пет разказа за един разстрел“, „Подгряване на вчерашния обед“, „Военен кореспондент“, „Потъването на Созопол“- филм носител на няколко български и международни награди.
Сценарист на "Изкореняване" е Влади Киров. Оператори: Константин Занков, Орлин Руевски, Армен Ахаронян.
Композитори: Арто Тунчбояджиян, Серж Танкян, Андре Симонян.
Първата публична прожекция на филма "Изкореняване" ще бъде в четвъртък 21 декември от 17.50 в кино Лъки Дом на киното, където се провжеда феста. Входът е свободен.
Цялото интервю с Костадин Бонев е в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..