Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледни традиции и обичаи

Празникът Рождество Христово е продължение на празника Бъдни вечер - последния ден от великите пости, който започва от полунощ с обичая коледуване. Участие в него вземат ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. 

На този ден се извършват ритуали и обреди, които свързани с посрещането на Коледа. 

Подготовката на коледарите започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги“. 

Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджули, вампири, таласъми и други свръхестествени същества. Вярва се, че коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Коледарите си избират цар или станеник — млад мъж, който знае коледарските песни, има артистична душа, щедра ръка и добро сърце. Някога желаещите да коледуват е трябвало да искат специално разрешение от царя бан, което говори за посветителските функции на този обичай. 

Коледарите обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. 

Първо се тръгва от къщата на най-личния човек в селището — кмета, попа, също и даскала. Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година. На някои места, ако в къщата има мома за женене, тя приготвя специален писан кравай за любимия си. После всички писани краваи се излагат на обществено място, за да се оценят кой колко струва и да ги откупят с наддаване. Всеки момък откупува кравая на момичето си. Ако в някоя мома са влюбени повече момци, те наддават помежду си.

Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Пеят се песни за всеки от семейството — от най-възрастния (както по старшинство, така и по уважение) до най-малкия. Песните са за здраве и дълъг живот, за имот, берекет (плодородие и благополучие), късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Пее се на орач, овчар, свещеник, кмет, шивач… Коледарските песни нямат чет, но особено обичани са тези за прекрасни девойки, които надгряват слънцето или си поръчват риза от Света Богородица, надпяват славея, посрещат в градината два бели гълъба годежари, очакват първото си либе. Юначни момци препускат с коне вихрогони и надбягват слънцето, гонят сури елени, сражават се с турски войски, слизат в долния свят, за да си изведат оттам любима. Видно място в песните заемат пожеланията и благословиите.

Една от основните цели на коледуването е да се оповестят раждането на ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях звучи съдбовно.

Всички семейства бдят още от предишната Бъдни вечер около огъня в очакване на коледарите. Около огъня коледарите пеят песните си и наричат за добро, радост и късмет. От силата на огъня очакват изреченото да се сбъдне. Бъдникът, както и огънят също е магически. На някои места, когато той почне да догаря, извеждат мъжката челяд навън и около огнището остават само невестите – да се раждат все женски животни от стоката. Трески от бъдника се закопават в лозята за плодородие и добро вино, или се хвърлят в реката за здраве и дълъг живот.

На Коледа българите принасят в жертва прасе, което е гледано цяла година.Трапезата не се вдига цял ден. Пепелта се пази през всичките дни от Игнажден до Йордановден, а после се събира и служи за лек на различни болести през цялата година. Когато домакинът стане от трапезата, ходи приведен, за да са така приведени до земята и отрупани с плод клоните на дърветата. На плодните дръвчета се връзва слама, за да раждат.

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повдигнаха обвинение на стрелеца от Болярино

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 25-годишен мъж за незаконно притежание на оръжие. Магистратите преценяват дали да повдигнат обвинение и за телесна повреда, но изчакват медицинска експертиза да даде мнение за ранено при стрелбата дете. На 18 февруари в село Болярино, община Раковски мъжът бил на семейно тържество, на..

публикувано на 20.02.25 в 17:54

Арестуваха сериен крадец, обирал коли в центъра на Пловдив

Крадецът е арестуван за три престъпления, извършени за месец - от 09 януари до 12 февруари. Той е задигтнал две дамски чанти, оставени за кратко без надзор в отключени коли в района на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. Откраднал е и сак с екип за боен спорт, като е взломил още една кола. Мъжът е заловен и е направил самопризнания, като щетите, които е нанесъл..

публикувано на 20.02.25 в 16:02

Условни присъди за арестуваните с плочките радиоктивен америций

Сделка с прокуратурата осигури леки  условни присъди за тримата обвинени за търговия с радиоактивния изотоп "америций".   Пловдивският Окръжен съд одобри споразумението между тях, което включва признаване на вина срещу условни наказания.  Така по две години и 10 месеца лишаване от свобода, отложено с петгодишен изпитателен срок получиха..

обновено на 20.02.25 в 15:38

Големият пожар край "Практис" все пак не е замърсил въздуха

Няма опасност от замърсяване на въздуха след големия, но краткотрайно бушувал пожар в крайната северна част на Пловдив, който избухна  към 10 часа.  Тогава пламна покривна сграда от новостроящия се жилищен комплекс „Магнолия Форест“ край бул. „България“, близо  до магазин „Практис“.  Той обаче сериозно..

обновено на 20.02.25 в 13:56

Румънски полицаи патрулират в Пампорово

Двама румънски полицаи се включват от днес в съвместни патрули с българските си колеги в курорта Пампорово.   Съвместните наряди ще следят за реда и сигурността в курорта до 19 март, съгласно  двустранно споразумение между министерствата на вътрешните работи на България и Румъния. Международното полицейско сътрудничество в курортите се утвърди..

публикувано на 20.02.25 в 11:38