Девет общини от Пазарджишка област могат да обявят бедствено положение в началото на 2018 година, заради проблем със сметосъбирането и извозването на отпадъците.
По закон общинските сметища трябва да бъдат закрити, а новото регионално депо в Пазарджик, е без оператор, поради обжалване на избора. Това положение поставя общините в региона в патова ситуация, каза за БНР кметът на Пещера - Николай Зайчев:
Поради тази причина взехме решение да поискаме от областния управител да обяви за 7 дни, а ако не е достатъчно и за още 1 месец, бедствено положение. Знаете, че има директива от ЕК, така че всички сметища в България се закриват от 1 януари. От 1 януари трябва нашето сметосъбиране и извозване да се извършва към регионалното депо. Искрено се надявам да няма да има обжалване, но ако това се случи, то трябва да бъде обявено бедствено положение за 1 месец напред.
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще провери напредъка на строителните работи по железопътния участък Елин Пелин – Септември. Инспекцията ще стартира на 4 март от новоизграждащия се жп тунел в района на Вакарел. След това вицепремиерът ще продължи проверката на всички 4 участъка на жп линията от Елин..
В представителната зала на Община Смолян ще бъде връчена Националната литературна награда „Николай Хайтов“. Литературният приз се присъжда през две години от Община Смолян и Съюза на българските писатели. Тази година журито определи двама лауреати - Николай Табаков със сборника му с разкази и Васил Венински със "Змейова напаст". В конкурсната..
Община Асеновград се включва в кампанията на МОН срещу употребата на наркотици. По този повод, днес в читалище "Родолюбие" в града ще се проведе среща-дискусия с ученици от асеновградски гимназии. Гости ще бъдат актьорите Александър Сано и Луиза Григорова, зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова и началникът на районния..
Виолета Радкова, една от гранд дамите на българската съвременна живопис открива изложба в галерия „Възраждане“ тази вечер. Експозицията носи името „Копнежи ...“. В характерните за авторката благородно-златисти багри оживяват русенските къщи. В по-бледи тонове художничката създава ефирни натюрморти и интериори, в които е вплетена..
От днес започва ударното миене на централните улици в Пловдив. Заместник-кметът Иван Стоянов обяви в края на миналата седмица, че това е процедура срещу запрашаването на въздуха в града. Другите мерки на общината за по-чист въздух са озеленяването на градската система и проектът за смяна на печките с климатици.