Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демографската картина у нас трудно може да се промени

| обновено на 08.01.18 в 17:06

Едва 57 175 бебета са родени през 2017 г. в България, което е най-ниският резултат от 1945 година насам. Това сочат данните от Информационната система за ражданията на Министерството на здравеопазването. Новородените в страната са със 7809 по-малко в сравнение с 2016 г. Най-много бебета през 2017 г. са се родили в София град - 15 262, а най-малко в областите Видин и Ямбол - съответно - 369 и 377. 

На второ място по раждаемост е Пловдив, където през изминалата година са проплакали 6511 бебета. Данните не са окончателни, очаква се официалната информация да бъде публикува от Националната статистика в началото на април.

Според с доц. д-р Елица Димитрова, ръководител на секция „Възпроизводствени процеси и структури на населението“ към Института за изследване на населението и човека към БАН раждаемостта през последните години се повишава и се стабилизира на  около 64 хиляди деца годишно. Негативно влияние окозва фактът, че тези бебета са родени от майки, набор 90-та година, които също са малко на брой. Това е причината за малкия брой раждания. Ако направим сравнение с други страни, средният брой на ражданията за 2016 година е 1,5 като българската стойност е колкото на ЕС. 

Доц. Димитрова посочи, че докато в  миналото българката е раждала първото си дете на 22 години, сега възрастта за първо раждане надхвърля 25 година, немалък е и процентът на отложените втори раждания. По думите й, е напълно естествено демографската картина в София и Пловдив да е различна от тази във Видин, който е с  тежки демографски показатели с напреднал процес на стареене на населението, с висока смъртност. Това е резултат на големите регионални различия.

Причините за ниската раждаемост са комплексни - желанието да се образоваш, да пътуваш, да работиш извън страната. Освен това се променят семейните модели, ценности, нагласите в съвременните поколения, коментира специалистът. Раждаемостта е функция на усещането за стабилност, от умението да планираш и управляваш живота си. Редица европейски страни имат сходни тенденции.

Ключът за преобръщане на негативните тенденции е към реализиране на политики за повишаване на доходите, за укрепване на усещането за стабилност и икономическа самостоятелност, които могат да променят репродуктивните планове на младите хора и желанието им за формиране на семейства и раждането на повече деца.

Това, което ни казват прогнозите за развитие на населението в България е, че трудно може да се говори за преобръщане на тенденциите, но може да бъдат смекчени негативните последици, които биха произтекли от тях. Ключът е в ефективни политики, които да имат превантивен ефект, за които сигнализират демографските прогнози.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21