Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демографската картина у нас трудно може да се промени

| обновено на 08.01.18 в 17:06

Едва 57 175 бебета са родени през 2017 г. в България, което е най-ниският резултат от 1945 година насам. Това сочат данните от Информационната система за ражданията на Министерството на здравеопазването. Новородените в страната са със 7809 по-малко в сравнение с 2016 г. Най-много бебета през 2017 г. са се родили в София град - 15 262, а най-малко в областите Видин и Ямбол - съответно - 369 и 377. 

На второ място по раждаемост е Пловдив, където през изминалата година са проплакали 6511 бебета. Данните не са окончателни, очаква се официалната информация да бъде публикува от Националната статистика в началото на април.

Според с доц. д-р Елица Димитрова, ръководител на секция „Възпроизводствени процеси и структури на населението“ към Института за изследване на населението и човека към БАН раждаемостта през последните години се повишава и се стабилизира на  около 64 хиляди деца годишно. Негативно влияние окозва фактът, че тези бебета са родени от майки, набор 90-та година, които също са малко на брой. Това е причината за малкия брой раждания. Ако направим сравнение с други страни, средният брой на ражданията за 2016 година е 1,5 като българската стойност е колкото на ЕС. 

Доц. Димитрова посочи, че докато в  миналото българката е раждала първото си дете на 22 години, сега възрастта за първо раждане надхвърля 25 година, немалък е и процентът на отложените втори раждания. По думите й, е напълно естествено демографската картина в София и Пловдив да е различна от тази във Видин, който е с  тежки демографски показатели с напреднал процес на стареене на населението, с висока смъртност. Това е резултат на големите регионални различия.

Причините за ниската раждаемост са комплексни - желанието да се образоваш, да пътуваш, да работиш извън страната. Освен това се променят семейните модели, ценности, нагласите в съвременните поколения, коментира специалистът. Раждаемостта е функция на усещането за стабилност, от умението да планираш и управляваш живота си. Редица европейски страни имат сходни тенденции.

Ключът за преобръщане на негативните тенденции е към реализиране на политики за повишаване на доходите, за укрепване на усещането за стабилност и икономическа самостоятелност, които могат да променят репродуктивните планове на младите хора и желанието им за формиране на семейства и раждането на повече деца.

Това, което ни казват прогнозите за развитие на населението в България е, че трудно може да се говори за преобръщане на тенденциите, но може да бъдат смекчени негативните последици, които биха произтекли от тях. Ключът е в ефективни политики, които да имат превантивен ефект, за които сигнализират демографските прогнози.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18