Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България се включва в общата политика за сигурност и отбрана

Днес президентът Румен Радев свиква Консултативния съвет за национална сигурност. Темата е за общата отбрана и сигурност в ЕС.

В ефира на "Точно днес" Антония Попова разговаря с бившия дипломат и експерт по международна сигурност Димитър Гърдев:

Темата е изключително актуална. Има промяна в отношението и политиката на ЕС относно общата политика за сигурност и отрана. Това е един процес, който е заложен в Лисабонския договор и Маастрихтския. Поради особената позиция на Великобритания, неговото развитие беше забавено. 

След механизма за брекзит, след ясното подаване на молба за излизане от ЕС на Великобритания, отпадна и голяма част от ветото, което налагаше тази страна върху политиката за обща сигурност и отбрана. Вече виждаме, че от ноември месец на миналата година имаме изключително важно събитие. Това е подписването на постоянното структурирано партньорство, което представлява реално обединяване на страните от ЕС около общ отбранителен съюз. Темата обявена на Консултативния съвет е изключително належаща, тъй като имаме това решение, имаме гласуването през декември месец на съвета, където държавите подписаха постоянното структурирано партньорство са в механизъм, който има ангажиращи клаузи за изпълнение. Даже България малко закъсня.

Ролята на България е изключително важна, защото се намираме в един от най-важните региони от ЕС за сигурността. Това е Черноморския регион, ние граничим с държави, които не са членки на ЕС, някои от тях са доста проблемни. Директно говорим за Украйна, за Грузия, за Русия, за ениргиините и транспортни коридори през Чермонорския регион. От друга страна е Турция, която не е член на ЕС, търси своето място в ЕС, но същевременно изпитва трудности по решаването на основни демократични права. Има напрежение между Брюксел и Анкара.  

Интервюто с Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09