Неправителствени организации призоваха Народното събрание да ратифицира в най-скоро време Истанбулската конвенция.
Според адвокат Даниела Горбунова от фондация “Български център за дженджър изследвания”- една от организациите, които се обявиха в защита на документа, Истанбулската конвенция дава една цялостна правна рамка. По думите й България трябва да я приеме не защото нямаме закони, а защото, когато България я ратифицира и влезе в сила, тогава защитата на жените от насилие ще бъде по-ефективна и по-адекватна.
Според експертите ратифицирането ще даде възможност за приемане на законодателство за по-ефективна защита от домашно насилие и от всички форми на насилие срещу жените; да се засили защитата на децата жертви и свидетели на насилие; да се уредят специализираните услуги за пострадали от различните форми на насилие и средствата за тези услуги; да се изгради орган за постоянно действие и координация по тези проблеми.
Държавата трябва да поеме своята отговорност. От една страна да предлага социална услуга - това са подслоните, кризисните центрове, консултативните центрове. Да предлга засилена защита на жените, претърпели насилие. Да се ангажира с финансово обезпечаване на подслоните за жени, защото сега това се прави от неправителствените организации. Държавата трябва да поеме своя ангажимент, допълниГорбунова
Тя посочи, че с документа се въвеждат "европейски и международни стандарти, които биха подобрили и международния облик на нашата страна".
Според нея няма място за тревога,защото никъде в конвенцията не е споменато понятието "трети пол".
В контекста на Конвенцията понятието "джендър" е определено като базирано на двата пола - мъжки и женски, което означава, че има социално конструирани роли, поведения, действия и атрибути, които дадено общество смята за приемливи за жените и мъжете. Не става въпрос нито за трети пол, нито за четвърти,нито за пети, нито за инвънземни, които са дошли да променят пола, категорична е Даниела Гобунова.
Всички български организации, които се занимават с проблема за насилието върху жени и деца са прозрачни и не може да се говори, че след като в заглавието им има "джендър" означава, че се занимават с "третия пол".
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..