Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Пазарджик показва бойни знамена за Освобождението

4
Снимка: Регионален исторически музей - Пазарджик

С изложбата  „За свободата на Отечеството” в Пазарджик започват музейните прояви за 140 години от Освобождението на града от османска власт. 

За първи път посетителите на  Регионалния исторически музей ще могат да видят две от бойните знамена на българското опълчение - легендарното Самарско знаме и знамето на Четвърта опълченска дружина, известно като Горнооряховското.

Двете знамена са безценни, каза уредникът в музея Пенка Николова

Самарското знаме е единственото в историята на България, наградено с орден за храброст първа степен. Копието му е предостаставено от Националния военноисторически музей. То  е от везан копринен плат с метални пайети, рисувана двустранна икона с маслени бои и  е по-малко от оригинала.

Знамето на Четвърта опълченска дружина (Горнооряховско),  е ушито от  горнооряховското жеснко дружество „Просвета“. Това е единственото знаме шито в България, което е предвождало в бой дружините на българското опълчение.  

Акцент в изложбата са и оригинални фотографии, лични документи, въоръжение, както и възпоменателни отличия на опълченците  от Пазарджишкия регион.  

В оригинал са експонирани и първите ръкописи на освободения Пазарджик.

В откриването се включват гимназисти, които представят освещаването на Самарското знаме. 

Изложбата може да се види до 20 февруари, но копията на знамената ще гостуват само за две седмици. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56