Институтът „Иван Хаджийски“ публикува годишен анализ „18 важни неща за света и България, които трябва да знаете в началото на 2018“.
Анализът на Института отчита, че България е в момента добър съсед и партньор с останалите държави, но прогнозира, че ще й бъде трудно да удържи позициите. Попиванов припомни, че София не се включи в критиките срещу Тръмп, продължава да поставя на пиедестал Меркел, има добри отношения с Франция и Вишеградската четворка, но не приема бежанската им политика. На Балканите също сме в добри отношения с Македония, Сърбия, Гърция и сме единствената държава, запазила отношенията си с Турция. Съмнявам се че ще удържим тези отношения, защото 2017-та беше година на изчакване, на трупане на противоречие, а 2018-та ще бъде година на сблъскване на позиции и с приключването на преговорите за правителство в Германия ще започне разделно време за Европа.
У нас продължава тенденцията на пълзяща концентрация на власт, засилена след парламентарните избори. Десните прозападни партии дори не влязоха в Народното събрание, а парламентарните се държат предпазливо към всякакви реформи и промяна. Стабилността е деликатна, защото регионалните дисбаланси са огромни, има много бедни хора и е трудно да сложим знак за равенство между политическа и социална стабилност. ГЕРБ се опитва да концентрира властта си на местно равнище, което е стигнало краен предел и вече започва битка за преразпределение.
Борис Попиванов не очаква през 2018 да се появи убедителна алтернатива на ГЕРБ. Трябва да се стигне до убедително решение как да функционира българската политика без прякото и незаменимо участие на ГЕРБ и Бойко Борисов. В момента българските партии нямат отговор. Алтернативата трябва да е на цялостния начин, по който работи българската политика. Резултатите от българското европредседателство ще бъдат важни, защото тогава ще стане ясно кои партии печелят от него и кои ще бъдат поставени в изолация. Едва след като изтекат шестте месеца ще можем да видим дали се ражда алтернатива в българската политика.
Според политолога 2018-та се очаква да бъде годината на Китай.
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..