Професор Амелия Личева e гост в Литературният салон Spirt & Spirit в клуб "Петното". Тя е професор по теория на литературата в СУ, литературен критик, главен редактор на Литературен вестник и автор на шест стихосбирки.
Разговорът с нея ще бъде посветен както на последната и поетична книга "Зверски кротка", така и за различни, често пъти конфликтни взаимоотношения в националната литература. Входът е свободен. /от 18ч./
Проф. Амелия Личева е доктор по филология с дисертация на тема: „Женският глас като исторически и теоретичен проблем“ (2001). Професор в Катедрата по теория на литературата към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с хабилитация на тема „Гласове и идентичности в българската поезия“ Редактор в „Литературен вестник“ (от 2005) и издаваното от Факултет Славянски филологии списание „Литературата“. Литературен наблюдател на вестник „Култура“. Наблюдател за книги на вестник „Капитал“ (2006 – 2008).
Като публицист е популярна с колонката си в „Литературен вестник“ през 90-те години, озаглавена „Глас от маргиналията.“ Автор на литературоведски и интердисциплинарни изследвания. Носител на отличията Златен лъв за издателски проект за тома „Теория на литературата: от Платон към постмодернизма“ (в съавторство, изд. Колибри, 2005),
Почетен знак на Столична община, 2007, Рицар на книгата на Асоциация „Българска книга“ в категория „Печатни медии – вестници и списания“ за 2016
Член на Сдружението на български писатели. Секретар на Надежда Михайлова като министър на външните работи (1997 – 2001). Общински съветник в Столичния общински съвет (2003 – 2007).] Секретар на еврокомисар Меглена Кунева (2007 – 2010).
"Зверски кротка“ е името на шестата стихосбирка, която отстоява интуиции, мисловни нагласи, лирическа позиция, социална ангажираност.
Това е книга за невъзможното връщане към бавното и съхранено битие. За белезите на остаряване по лицето на вечната култура. За съмнителното лекарство на любовта и грижата. За сянката на видимите постижения. За благородния солипсизъм на безутешните. Силният граждански патос на „Зверски кротка" се разбива във вълна от разумен скепсис. Отговорите на академичното знание са преразгледани и изобличени като недостатъчни, а други така надеждни, уви, сякаш няма.Това е фаустовска книга. Но вместо сделка с дявола Амелия Личева търси нов договор с живота. Кристин Димитрова
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..