Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписът е визитката на човека

Графологията е интересна наука, както  всичко, което се занимава с човека. Графологията е наука за определяне на характера на човека, но за съжаление, в България не се развива на необходимото ниво, както в Западна Европа, Русия, Израел, Америка. Там графология се изучава в престижни университети и отдавна е намерила място в правния мир. Тук няма специалисти, заяви графологът и криминалист Сашо Атанасов в Международния ден на почерка. 

По думите му графоролигията дава възможност по почерка да бъде направена характеристика на хора, които са живели далече преди нас или в момента  отсъстват. Всичко, което касае характера на човека, се отразява в неговия почерк, тъй като формирането на личността и формирането на характера вървят ръка за ръка от най-ранна възраст. Разбира се, за това човек трябва да умее да разчита, да прозре, да интерпретира психологическите моменти в почерка.

Колкото и да не се развива и да не е призната науката графология у нас, ние – и криминалистите, и графолозите работим по едни и същи моменти, които се отразяват в почерка, като търсим отклонения и на тяхна база изграждаме  характеристика на почерка на всеки индивид.

За всеки човек почеркът е строго индивидуален. Почеркът представлява запаметена система от движения и когато човек науми да пише нещо, самата реализация на процеса на писане с писалка на хартиен носител става на подсъзнателно ниво.  Именно затова е и интересен, че отразява подсъзнателните моменти от характера, до които се стига трудно. Не се заигравам обаче с това, да тълкувам дали почеркът е на мъж или на жена, за това не могат да се сложат строги граници, но по него съдим за самия характер.

Подписът също е важен, защото той би могъл да се разглежда и като визитка на човека. И ако почеркът, отразен в ръкописен текст, върви на подсъзнателно ниво и човек не може да го контролира, то  човек може да конструира подписа си и да се изяви чрез него като творец. Подписът има и много висока защитна функция. Печатите вече се правят за броени минути, а подписът не може да се имитира.

 За съжаление обаче в България подписите са много елементарни, от т.н. „парафен“ тип. Ето защо е крещяща  необходимостта от обучение за конструиране на подписа.  Сега всеки се спасява поединично и не си дава сметка, че много престъпления стават именно с подправка на лесни за възпроизвеждане подписи.  В училищата трябва да се отделят няколко часа на този толкова важен момент, заяви графологът Сашо Атанасов в Международния ден на почерка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08

Безпристрастният технически преглед спасява животи

30 дни да имат собствениците на автомобили, върнати при годишния технически преглед заради проблеми с газовете от ауспуха, за да отстранят повредата. Такава промяна в наредбата за прегледите се планира от транспортното министерство във връзка с увеличилия се брой коли, които не могат да покрият изискванията. До проблема се стигна, след като от..

публикувано на 07.08.24 в 10:51

Рая Назарян може и да падне от поста председател на НС

В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова . "Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични..

публикувано на 07.08.24 в 10:08

Фармацевти настояват да се въведе концепцията „Едно здраве“

Фармацевтите в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и ковид. Това отчитат от Инициативният комитет на..

обновено на 07.08.24 в 09:46

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23