Лесно е да се заглушат дебатите за корупцията, защото темата е много голяма, не се управлява публично добре и е трудна за оперативно управление. Почти никоя държава в света не се е справила с корупцията, заяви в интервю за Радио Пловдив политическият психолог проф. д-р Антоанета Христова.
Проф. Христова подчерта, че дебатът за Истанбулската конвенция засяга много конкретни страхове, с конкретни параметри - притесненията за промяна на ценностната система, за въвеждането на трети, десети и т.н. пол, и най-страшното - неговото евентуално вкарване като образователна тема в училище. Това предизвиква много силна родителска защита, да се предпази детето от ненавременна информация, подчерта Антоанета Христова.
Т.е. толерантността е една тема, а интересът към различното е друга тема. Това плаши българина и неговите консервативни, сериозно запазени ценности, защото либералните през последните години ни разочароваха тежко. Затова Инстанбулската конвенция предизвиква много по-сериозен дебат, отколкото този за корупцията, обясни проф. Христова.
В документа, който съпътства конвенцията, социалната роля на пола, разбирането на джендъра като социално формирование отварят много врати. Така по важната тема за защитата на по-слабите от по-силните, толерантността към различните може да се измести и скрито зад нея се промъква темата за разбирането на различните, т.е. третия пол. Лошото е промяната в ценностното разбиране как и по какъв начин информацията за различните ще стигне до децата, поясни Антоанета Христова.
Референдумът за ратифицирането на Истанбулската конвенция ще бъде тотална манипулация, защото ще бъдат използвани основателните страхове на хората, за да се добие политическа доминация. Това е средство за политическа война, а не подход към решаването на проблема. Референдумът най-вероятно ще бъде с отрицателен резултат и ще бъде средство за атака от тези, които го внасят, заяви политическият психолог.
Даже с колегите коментирахме, че не вотът за корупцията, а третият пол може да разтресе управлението, допълни Христова.
Отлагането, обявено от Цветан Цветанов, няма да сближи позициите, надявам се, че това е ход за забавяне или дори отказ от ратифицирането на конвенцията, каза тя.
По повод отчета за първата година от мандата на президента, Антоанета Христова коментира, че състезанието между премиер и президент продължава. Радев не спести упреците към ГЕРБ и институциите, които се управляват от Борисов. Опозиционното говорене на президента съвпада до голяма степен с голяма част от българското общество. Президентът може да не направи партия, но да има политическа кариера.
Критичността на Радев не показа влизане в ролята на президента, който трябва да накаже и да потупа по малко всички. Има очевидно сближаване между позициите на президента и на БСП и то е на ниво обща атака и по-голяма критичност, отколкото е убедително, смята тя.
Според Христова Румен Радев е достатъчно еманципиран от БСП, но интересите им съвпадат. Президентът трябва да е балансьор между управляващи и опозиция в парламента. Бащински критичната роля и към едните, и към другите се изплъзва на президента, но вицепрезидентът Илияна Йотова бе много точна, каза Антоанета Христова.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..