В края на миналата седмица малтийската столица Ла Валета откри с пищна церемония тържествата за тазгодишното домакинство като Европейска столица на културата.
Столицата на Малта е в списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. През средновековието, осровната държава е създадена от рицарски орден, намерил убежище от османското нашествие, след падането на предишното им средище – о-в. Родос.
До средата на 60-те години на 20 в. Малта е английски доминион, днес като територия и население е приблизително съизмерим с Пловдив, отбеляза поетът и писател, журналист и общественик Антон Баев, който е и член на УС на фондация „Пловдив 2019“, който присъства на откриването.
Заради условната ос „Юг – Север“, по който признак се избират двете културни столици на Европа за съответната година, може би по-големите очаквания са свързани с холандския „събрат“ – Леуварден, предполага Антон Баев.
Въпреки това, в първите дни след откриването, малтийската столица е препълнена с туристи, а интересът към календара е огромен, казва той.
Островът е малък, затова там се представят с всичко, което имат създадено в историята си. Зрелищното шоу се проведе на централния площад с Тритоните, разказва Баев.
Направено е много, защото преди 6 години, когато започва подготовката на Ла Валета за културна столица, е нямало почти никакви открити културни пространства, за разлика от днес.
Разбира се, трябва да се отбележи, че въпреки условните прилики като територия и население, бюджетът на малтийската столица е четири пъти по-голям от този на Пловдив, подчерта Антон Баев.
Там може да имат няколко, 4-5 обекта, но те са толкова значими, че привличат огромен интерес.
Това, може би, все още липсва на Пловдив. Ние тук трябва да изберем няколко подобни обекта, които гарантирано ще фокусират вниманието на посетителите, обобщи членът на УС на фондация „Пловдив 2019“.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..