В края на миналата седмица малтийската столица Ла Валета откри с пищна церемония тържествата за тазгодишното домакинство като Европейска столица на културата.
Столицата на Малта е в списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. През средновековието, осровната държава е създадена от рицарски орден, намерил убежище от османското нашествие, след падането на предишното им средище – о-в. Родос.
До средата на 60-те години на 20 в. Малта е английски доминион, днес като територия и население е приблизително съизмерим с Пловдив, отбеляза поетът и писател, журналист и общественик Антон Баев, който е и член на УС на фондация „Пловдив 2019“, който присъства на откриването.
Заради условната ос „Юг – Север“, по който признак се избират двете културни столици на Европа за съответната година, може би по-големите очаквания са свързани с холандския „събрат“ – Леуварден, предполага Антон Баев.
Въпреки това, в първите дни след откриването, малтийската столица е препълнена с туристи, а интересът към календара е огромен, казва той.
Островът е малък, затова там се представят с всичко, което имат създадено в историята си. Зрелищното шоу се проведе на централния площад с Тритоните, разказва Баев.
Направено е много, защото преди 6 години, когато започва подготовката на Ла Валета за културна столица, е нямало почти никакви открити културни пространства, за разлика от днес.
Разбира се, трябва да се отбележи, че въпреки условните прилики като територия и население, бюджетът на малтийската столица е четири пъти по-голям от този на Пловдив, подчерта Антон Баев.
Там може да имат няколко, 4-5 обекта, но те са толкова значими, че привличат огромен интерес.
Това, може би, все още липсва на Пловдив. Ние тук трябва да изберем няколко подобни обекта, които гарантирано ще фокусират вниманието на посетителите, обобщи членът на УС на фондация „Пловдив 2019“.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..