На официалната церемони по откриването „Европейска столица на културата’ 2018“ в холандския град Леуварден бе и делегация от Пловдив.
Любопитна бях какво точно се случва при откриване на Европейска столица на културата. Изключително впечатлена съм от това което видях. Откриването се проведе на два етапа - на закрито в местния театър и на открито на площада пред старинна катедрала.
На сцената на театъра, на фона на логото на Леуварден и в присъствието на краля и кралицата на Холандия, емоционални слова произнесоха кметът на града, представители на различни общности, министърът на културата и имаше много кратка програма. Интересен ефект се получи, когато след красиво филмче за това как духов оркестър обикаля свирейки по улиците на града и други знакови места, изненадващо за всички, сякаш слезли от екрана, музикантите свирейки влезнаха в залата.
Светлинното шоу се случи на открито пред катедралата под дъжда и силния вятър. Катедралата е висока колкото пететажна сграда и опакована в бяло платно. Зад платното на различните етажи артисти и музиканти на живо свиреха и пееха, а по платното се рисуваха чрез светлинни ефекти различни картини, които заедно с артистите правеха обща сцена и картина. Кралят на Холандия се вписа в светлинното шоу, като се изкачи на катедралата и обяви символично Леуварден за Европейска столица на културата през 2018 г. Неописуем ефект и преживяване!
Беше много вълнуващо. Смятам, че за артистичния екип на нашата фондация „Пловдив’ 2019“ има много сериозно предизвикателство, защото не всичко е само пари, има много идея, много мисъл в това, което трябва да бъде направено. Те коментираха във всеки един миг, какво не бива да допуснем, какво е добре. Смятам, че те наистина имаха полезен опит и пример от това, което видяха.
Трябва да се очаква по-спокойно това събитие. При нас има някаква истерия и напрежение. Видях хората колко спокойно приемат този факт. Няма драма, че нещо не е готово. Една от сградите, която 17 години е била изоставена е направена с ателиета. Там имаше още вар, четки, бои, дори непочистено още от строителните дейности. Нямаше драма, поканиха ни на чай и кафе, разказаха ни всичко. Не казвам, че трябва да вземем този пример, но си мисля, че трябва да подхождаме по-спокойно към този процес.
Интервюто с Тони Симидчиева е в звуковия файл.
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..