На официалната церемони по откриването „Европейска столица на културата’ 2018“ в холандския град Леуварден бе и делегация от Пловдив.
Любопитна бях какво точно се случва при откриване на Европейска столица на културата. Изключително впечатлена съм от това което видях. Откриването се проведе на два етапа - на закрито в местния театър и на открито на площада пред старинна катедрала.
На сцената на театъра, на фона на логото на Леуварден и в присъствието на краля и кралицата на Холандия, емоционални слова произнесоха кметът на града, представители на различни общности, министърът на културата и имаше много кратка програма. Интересен ефект се получи, когато след красиво филмче за това как духов оркестър обикаля свирейки по улиците на града и други знакови места, изненадващо за всички, сякаш слезли от екрана, музикантите свирейки влезнаха в залата.
Светлинното шоу се случи на открито пред катедралата под дъжда и силния вятър. Катедралата е висока колкото пететажна сграда и опакована в бяло платно. Зад платното на различните етажи артисти и музиканти на живо свиреха и пееха, а по платното се рисуваха чрез светлинни ефекти различни картини, които заедно с артистите правеха обща сцена и картина. Кралят на Холандия се вписа в светлинното шоу, като се изкачи на катедралата и обяви символично Леуварден за Европейска столица на културата през 2018 г. Неописуем ефект и преживяване!
Беше много вълнуващо. Смятам, че за артистичния екип на нашата фондация „Пловдив’ 2019“ има много сериозно предизвикателство, защото не всичко е само пари, има много идея, много мисъл в това, което трябва да бъде направено. Те коментираха във всеки един миг, какво не бива да допуснем, какво е добре. Смятам, че те наистина имаха полезен опит и пример от това, което видяха.
Трябва да се очаква по-спокойно това събитие. При нас има някаква истерия и напрежение. Видях хората колко спокойно приемат този факт. Няма драма, че нещо не е готово. Една от сградите, която 17 години е била изоставена е направена с ателиета. Там имаше още вар, четки, бои, дори непочистено още от строителните дейности. Нямаше драма, поканиха ни на чай и кафе, разказаха ни всичко. Не казвам, че трябва да вземем този пример, но си мисля, че трябва да подхождаме по-спокойно към този процес.
Интервюто с Тони Симидчиева е в звуковия файл.
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..