Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се изравни цената на труда в цяла Европа

Снимка: bTV Radio

Осигуряване на равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд - това е текст, залегнал в законодателството за защита от дискриминация на страните от ЕС, включително и на България.

От унгарската дяснорадикална партия „Йоббик“ обаче искат нещо повече - изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Днес в столицата представители на тази организация говориха съвместно с подкрепящите проекта депутати от Обединените патриоти и представиха инициативата "Доходен съюз". 
Напълно реалистично е въвеждането на тази инициатива и в България, която започна преди една година по идея на Вишеградската четворка, коментира в интервю за Радио Пловдив депутатът от ОП Александър Сиди

Целта е и да се бори против лицемерието и двойния стандарт в ЕС, включително и при доходите. След като бъдат събрани 1 милион подписа в целия ЕС, те ще бъдат внесени в Европейската комисия. От своя страна тя трябва да задължи страните от съюза да въведат една и съща цена за един и същи труд в цялата Общност. 

Става дума за въвеждането на минимални работни ставки, които да са еднакви в целия ЕС, обясни депутатът. Така постепенно всички работодатели от Източна Европа ще бъдат принудени да повишат заплатите, защото иначе ще губят европейските си работници. Примерите не са един или два - европейски компании, които плащат 3-4-5 пъти повече на френските си работници например, вместо на българските. Единствената разлика е, че единият работник живее в Пловдив, а другият - в Ница, а това е дискриминация, даде пример Александър Сиди.

По-скъпият труд на източноевропейските работници не би довел до намаляване на инвестициите. България продължава да е привлекателна с по-ниските си данъци. Така инвеститорският интерес ще продължи, въпреки по-високата цена на труда, смята депутатът. 

Инициативата вече е подкрепена от синдикатите, предстои да бъде представена и в Пловдив. Продължава и събирането на подписи в цялата страна.

Цялото интервю на Емил Костов с депутата от ОП Александър Сиди чуйте в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47