Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независимите медии в България се броят на пръсти

Намаляване на доверието в медиите и в същото време чувствително увеличение на доверието в журналистите.

Тази на пръв поглед парадоксална констатация се съдържа в глобалното изследване Edelman Trust Barometer. Проучването показва, че социалните мрежи като източник на информация, губят доверие сред своите потребители, които все по-често предпочитат да използват "традиционните" медии. За изводите от глобалното изследване - интервю на Емил Костов с  журналистката Стояна Георгиева, главен редактор на "Медиапул".

След целия опит на хората в социалните мрежи, те усещат, че там им много уловки, много капани. Нормално е обществеността да търси реална информация там, където може да я намери в медиите и в истинската журналистика, това заяви Стояна Георгиева в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив. Според нея не може да се очаква ренесанс на печатните издания.

Всички печатни медии имат сайтове и посещенията са повече от онлайн посетители, както и рекламата. Много трудно е да се говори, че ще има някакво възраждане на печатните медии в обозримо бъдеще. Но от друга страна – тази тенденцията, която се наблюдава във Великобритания, говори за „здравословен синдром“ на публичното търсене, коментира Стояна Георгиева.

Този здравословен синдром не може да се прехвърли в България

Пресата във Великобритания има дългогодишни традиции на независимост, много силни професионалисти работят там. Независимо от всички скандали и трусове, там вестниците са един меродавен източник на информация. В България това далеч не е така. Да не говорим, че през последните години има голямо сгромолясване на медийната свобода. В момента България е на последно място по свобода на медиите в ЕС. И ако сега България трябваше да кандидатства за ЕС, тя нямаше да отговаря на този критерий, коментира Стояна Георгиева.

Медийната среда у нас

В резултат на инфектирането на медийната среда от една медийна група, която е собственост или е под контрола на Делян Пеевски, нещата стигнаха дотам, че ако някой е имал за цел българското общество да бъде объркано, да не вярва на никой – то тази цел е постигнато. Едно такова обществено мнение, което не е информирано, което е безкрайно подвеждано и манипулирано, то става много лесна плячка за политици и всякакви други шамани. От тази гледна точка – България е застрашена, българската демокрация е застрашена. Защото за да има силно гражданско общество – трябва да има информирани граждани. А за да има информирани граждани – трябва да има независими медии. За съжаление - в България независимите медии се броят на пръсти, заяви Георгиева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34