Икономическият експерт Лъчезар Богданов коментира за Радио Пловдив инициативата „Доходен съюз“ и дали е възможно да има изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Според него това няма как да се случи от гледна точка на политическия процес и вземането на решения. По-важното е, че подобна идея се сблъсква с икономическата логика.
Заплащането във всяка отделна страна, във всеки отделен бранш в крайна сметка отговаря на търсенето и предлагането на труд в съответния град, регион - хората са със съответни умения и професия. Когато има големи различия съответно в търсенето и предлагането на труд много трудно може да се постигне изравняване с административни мерки, коментира Лъчезар Богданов.
Защо бихте направили един завод в Латвия, Румъния и България, ако трябва да заплащате еднаква сума за един работник? - попита икономическият анализатор.
По думите ако се изравни заплащането остава въпросът - какво е предмиството на страните, където в момента има по-ниско заплащане на труда. От друга страна самата идея, че има абсолютно еднакъв труд е доста утопична.
Целта е натиск за повишаване на разходите на труд в страните, където възнагражденията са по-ниски. Това е натиск на синдикалните организации в по-богатите държави. Синдикатите от Западна Европа. От една страна част от бизнесите се пренасят на изток в рамките на съюза . От друга страна за това, че има по-ниски доходи в страните от Съюза има миграция. Така работниците от по-бедните страни конкурират и са готови да работят дори и за по-малко пари в богатите страни. Хора от източна Европа биха заели работните места за по-малко доходи. Така се увеличава предлагането на по-евтин труд. Това е контекстът на дебатите, допълни икономическият анализатор.
Според него все пак, ако наистина имаме отворен пазар, ако наистина се позволи на стоките, услугите и капиталите свободно да преминават държавните граници в рамките на общия пазар - този процес наистана може да се случи. Например в Чехия, разликите на заплати там и в Австрия, или Чехия и Германия -разликите са много по-малки, отколкото преди 20 години.
В България проблемът е в липсата на инвестиции. Фъкт е и регионалното неравенство в заплащането.
Това, което може да отключи бърз икономически растеж и от там бърз ръст на доходите е да привличаш нов капитал. През последните години имахме икономически ръст без свеж капитал, а с натоварване на мощности в рамките на съществуващата икономическа структура.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..