Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да започне научен дебат за смяна на часовата зона

Смяната на времето два пъти в годината е отживелица и е време да отпадне. По темата тази седмица ще дебатират по темата с предложение ЕК да прекрати анахроничната практика, срещу която от години възразяват от страна на бизнеса. Психолози също определят смяната на времето като вредно за хората.

Соломон Паси е един от лобистите за тази идея. Още в края на миналата годината заедно с Гергана Паси, позовавайки се на изследване на доц. Радослав Кючуков  от Русенския университет, той изрази надежда дебатът да се проведе именно във времето на българското европредседателство.

В интервю за предаването "Точно днес" Соломон Паси обоснова идеята и даже отиде по- напред с предложение да се проведе научен дебат за това България да промени часовата си зона. Сега, както обясни той, сме в различни пояси дори със съседните ни балкански страни.

Като бивш външен министър попитахме Соломон Паси какво мисли за дебата за т.нар. Истанбулска конвенция. "Не искам да правя коментар на тема, за която след 5 години никой няма да се сеща", каза атлантикът. По думите му разговорът е напълно профанизирани  със стойност на средновековния спор за това колко дявола могат да се съберат на върха на една игла. Ще направя всички усилия да не участвам в него, заключи Соломон Паси.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56