Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България може да започне научен дебат за смяна на часовата зона

Смяната на времето два пъти в годината е отживелица и е време да отпадне. По темата тази седмица ще дебатират по темата с предложение ЕК да прекрати анахроничната практика, срещу която от години възразяват от страна на бизнеса. Психолози също определят смяната на времето като вредно за хората.

Соломон Паси е един от лобистите за тази идея. Още в края на миналата годината заедно с Гергана Паси, позовавайки се на изследване на доц. Радослав Кючуков  от Русенския университет, той изрази надежда дебатът да се проведе именно във времето на българското европредседателство.

В интервю за предаването "Точно днес" Соломон Паси обоснова идеята и даже отиде по- напред с предложение да се проведе научен дебат за това България да промени часовата си зона. Сега, както обясни той, сме в различни пояси дори със съседните ни балкански страни.

Като бивш външен министър попитахме Соломон Паси какво мисли за дебата за т.нар. Истанбулска конвенция. "Не искам да правя коментар на тема, за която след 5 години никой няма да се сеща", каза атлантикът. По думите му разговорът е напълно профанизирани  със стойност на средновековния спор за това колко дявола могат да се съберат на върха на една игла. Ще направя всички усилия да не участвам в него, заключи Соломон Паси.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50