Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България може да започне научен дебат за смяна на часовата зона

Смяната на времето два пъти в годината е отживелица и е време да отпадне. По темата тази седмица ще дебатират по темата с предложение ЕК да прекрати анахроничната практика, срещу която от години възразяват от страна на бизнеса. Психолози също определят смяната на времето като вредно за хората.

Соломон Паси е един от лобистите за тази идея. Още в края на миналата годината заедно с Гергана Паси, позовавайки се на изследване на доц. Радослав Кючуков  от Русенския университет, той изрази надежда дебатът да се проведе именно във времето на българското европредседателство.

В интервю за предаването "Точно днес" Соломон Паси обоснова идеята и даже отиде по- напред с предложение да се проведе научен дебат за това България да промени часовата си зона. Сега, както обясни той, сме в различни пояси дори със съседните ни балкански страни.

Като бивш външен министър попитахме Соломон Паси какво мисли за дебата за т.нар. Истанбулска конвенция. "Не искам да правя коментар на тема, за която след 5 години никой няма да се сеща", каза атлантикът. По думите му разговорът е напълно профанизирани  със стойност на средновековния спор за това колко дявола могат да се съберат на върха на една игла. Ще направя всички усилия да не участвам в него, заключи Соломон Паси.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35