Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Закона за авторските права ще ощетят авторите

В края на януари депутатите започнаха спешен ремонт на Закона за авторското право, за да не бъде санкционирана страната ни, че не е въвела Европейска директива през 2016 година. 

С промените, приети на първо четене, Колективното управление на права вече ще може да се извършва и от независими дружества за управление на права, получили регистрация в Министерството на културата.

Дава се и възможност на ползвателите на авторските права да искат промяна на тарифите. Според вносителите целта е демонополизация на сектора и въвеждането на Директивата, за да не плаща страната ни по 20 хиляди евро на ден глоба. 

В интервю за Радио Пловдив Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, твърди, че промените няма да засегнат правата, а тяхната реализация. Така творците ще получават възнаграждения, там, където се ползва техния труд с комерсиална цел. Той подчерта, че не е имало обществено обсъждане на проекта, на който е трябвало да се чуят позициите, както на заинтересуваните страни, така и на други институции като НАП и КЗК.

Проблемът е, че позицията на Министерството на културата и самият проект ще доведат до това, че  авторите ще бъдат ограничени да развиват своя продукт. България е на много ниски нива по заплащане на авторски възнаграждения, по- ниски от Сърбия и Македония. Законът ще доведе до това, че тези, които произвеждат културен продукт ще бъдат ощетени в бъдеще. Притесняваме се, че търговските компании сами ще преценяват колко да платят на авторите. Абдикацията на държавата, в неразвит пазар и ниски приходи, не е добър сигнал и не е в добра посока. Ние искаме държавата да запази функцията си и да утвърждава тарифите, по които се работи. 

Иван Димитров смята, че твърдението за "демонополизация на пазара" е некоректно. И сега съществуват компании, които предлагат ограничен репертоар. Те оперират от години на пазара и затова да се говори за демонополизация на пазара е изключително пресилено. Този проект се предлага без да е направен анализ на пазара, без реална защита на авторите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31

Карлово показва шедьоври Никола Танев

Художествената галерия в Карлово показва 16 шедьовъра на Никола Танев по повод рождения ден на Левски и празника на града 18 юли. Сред картините, съхранявани във фонда на галерията, има рисунки – смесена техника и платна с маслени бои, изобразяващи карловски улици и пейзажи от 20-те и 30-те години на ХХ век. Експозицията „С четка и..

публикувано на 11.07.24 в 10:24

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13