Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-важно от техническите изисквания е доверието

За трудния път на България към Шенген и еврозоната и защо преодоляването на поредица препятствия  все още не е равнозначно на преодоляване на границата, очертана от успелите държави? За смисъла на политическото изчакване „отвън“, докато се появят успешните за страната ни елити, които ще направят  видими реформите у нас и за Европа – по темата чуйте  Евгений Кънев - д-р по икономика. 

Гледах новините и изявлението на Марк Рюте и все пак трябва да сме наясно с дипломатичния изказ на министър-председател, който е на гости в България. Точните му думи бяха „много е свършено, има още малко работа да се свърши“. Сега трябва да уточним колко е тази „малко“ работа и какъв е критерият, който реално трябва да бъде изпълнен, за да има единодушие. Но тук не говорим само за един човек, защото не само Марк Рюте е пречка, а наскоро имаше и изявление на германски политици, че още не можем да бъде допуснати до Шенген. Така че не говорим само за един човек, който трябва да бъде убеден, а за едни от най-влиятелните европейски страни от ЕС е еврозоната. 

Вярно е, че Холандия бе най-гласовитият противник предвид изключително силното влияние в тази страна на националистите, които винаги са били „против“ страни като България и Румъния да влизат в Шенген, смятайки, че така ще бъде заплашена сигурността на Холандия.

Моето впечатление че това, което се изкривява, е, че ние изключително много настояваме, че щом сме изпълнили  техническите критерии – свързани с инфраструктура, огради и т.н., всичко е окей.  Въпросът обаче е, че както за Шенген, така и за еврозоната не са важни само техническите изисквания, а и наличието на доверието. На база на доверието се случва тази сигурност – дали ще е физическа по отношение на мигрантите, или финансова по отношение на еврозоната, тази сигурност е важна, за да бъде запазена стабилността и на ЕС, и на еврозоната. А тя се изразява в работеща съдебна система. Това означава, че когато има нарушения, те се разследват и виновниците се изпращат на съд.

И другото, което е много важно – имаме ли служби за обмен на поверителна информация, която да отива там, където трябва. Това е вторият план в дискусиите, които според мен, не са огласени пред публиката и затова всички ние мислим, че щом сме изпълнили техническите изисквания, всички са длъжни да ни приемат.

Работеща формула за успеха на България е да се признаят определени слабости и да се състави план, как тези слабости ще бъдат преодолени, подчерта д-р Кънев.

Няма как с „куцащ крак“  в системата на държавата да вървим напред в интеграцията и в ЕС.

Естествено, че всички българи ще бъдем щастливи, ако влезем в Шенген и в еврозоната, защото това означава от една страна пътуване навсякъде в ЕС без паспорт, а от друга – по отношение на еврозоната,  приемане на еврото, което ще облекчи стопанския живот, кредитирането ще бъде с по-ниски лихви, огромният валутен резерв, който в момента държавата пази, за да гарантира покритието на лева с евро, да бъде освободен и още много други реформи, които ще стабилизират нашата икономика и ще увеличат нейния растеж.

Предимствата на геополитиката в момента в световен мащаб  допускат сценарий да бъдем приети, без да сме изпълнили редица критерии, подчерта още д-р Евгений Кънев.  Той обаче призова да изчакаме реакцията на заявеното от Рюте в Холандия, за да бъдем сигурни, че действително имаме позитивна вест.

Повече – чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48