След като прелистихме страницата на месец януари – какъв образ на политическия живот отчете отминалият първи месец на 2018-та и какви процеси на партийна ферментация оставиха следа в него? По темата ще разговаряме с политическия коментатор Анастас Стефанов.
Дебатът около Истанбулската конвенция никой не очакваше да стане с такъв мащаб. Това беше подценена тема от политическите елити, оказала се нова за обществото, но не и чужда за него. Очевидно е, че елитите яхнаха дебата, за да извлекат дивиденти и най-вече – опозицията. На управляващите не им беше необходимо да си правят пиар точно с такъв международен документ, тъй като има с какво друго да го правят. Дори станахме свидетели на обръщане на т.н. политически полюси.
Прогресивните сили, които би трябвало да бъдат по принцип „за“ този документ, се оказаха като позициониране с консервативно-ретроградно поведение – БСП. Докато други, които би следвало да са по-консервативни и резервирани към документа, се оказаха по-европейски настроени. Дори самата БСП, която през декември на заседанието на ПЕС в Лисабон гласува „за“, сега на комуникационно равнище обърна на 180 градуса своето политическо решение. Същината на този дебат е, че като общество още сме „зелени“ и неподготвени за него, подчерта Стефанов.
По думите му протестите текат в държавата с особена степен на интензивонст, но не и с особена масовост и това трябва да бъде част от анализа. Виждаме, че сред хората в момента няма особено социално-икономическо недоволство, а екология, първи и втори лифт, лъвчета, протести пред БНТ – това не са опасни протести сами по себе си за властта. В зимните месеци е опасно да се протестира за социално- икономически обстоятелства, свързани с цена на тока, заплати, равнища на доходи. Такова нещо в момента няма.
Според Стефанов, големият проблем на БСП не е с ядрото на партията, което в момента е консолидирано, а в липсата и на периферия. Точно обратната позиция на БСП към Истанбулската конвенция би могла да привлече допълнителна електорална подкрепа сред младите прогресивно настроени леви хора, които не се асоциират по принцип с БСП, заради консервативния й характер. В този смисъл позиционирането на БСП в момента не е печелившото, а конюнктурно по-удобното.
При патриотите в момента нещата са спокойни, те осънават добре, че добрата им кондиция и добро позициониране в политическия живот зависи от това да останат заедно. Раздробени, по-скоро биха имали съдбата на градската либерална десница.
Що се отнася до ДПС, те знаят кога да акцентират участието си в политическия живот и кога – премерено да се отдръпнат. Това е част от премерената им тактика, подчерта Анастас Стефанов.
Сред акцентите в политическия януари Стефанов посочи Истанбулската конвенция, политическото противопоставяне в българския Парламент, но не на идейна основа, а за позициониране, дебата за европредседателството и налагането на темата за Западните Балкани като част от европейския дебат.
Интервюто с Анастас Стефанов – в звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..