Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Членството в еврозоната ще изправи България пред рискове

| обновено на 07.02.18 в 16:40

Темата за въвеждането на еврото в България безспорно е актуална, след като финансовият ни министър обяви, че страната има намарението още тази година да влезе в нака наречената чакалня на еврозоната или ИРМ - 2. Това каза в интервю за Радио Пловдив макроикономистът Георги Вулджев.


Според него политиците имат самочувствието да направят тази крачка, тъй като моментът е подходящ - кризата отшумя, Гърция не създава проблеми, а има и добри нива на растеж на икономиката.

Аз съм противник на идеята за влизането на България в еврозоната, защото тя изправя страната ни пред рискове, каза Вулджев.

Той отрече тези рискове да са свързани с възможно удвояване на цените в българия. Възможно е те просто те да се закръглят, примерът е от прибатийските страни – там инфлацията например намаля.

Други са по-съществените проблеми и те са свързани със структурните недостатъци на това пространство. Георги Вулджев поясни, че влизайки в еврозоната ще отпадне валутният борд в България, а това, според него, означава намаляване на финансовата дисциплина, както от страна на правителството, така и в банковия сектор.

Сега, при наличието на валутен борд, контролът е по-добър, но ако влезем в еврозоната, то правителството ще бъде сигурно, че дори и да направи някаква глупост, ще ползва защитният механизъм на еврозоната. Вулджев поясни още, че Централната ни банка в момента може да оказва много малка помощ на банките при определни условия, а в еврозоната тя ще взаимодейства много повече с банките и проблемът КТБ може да се слручи отново и то много по- лесно.

Макроикономистът увери, че нивата на доходите в страната ни не са техническо условие за влизането ни в еврозоната. Той припомни, че условията за влизането са в спазването на така наречените маастрихтски критерии.

Това означава, че бюджетния дефицит не трябва да е над 3% от БВП, задлъжнялостта да е под 60% от реалния БВП и лихвените ни проценти по кредити да не се различават с повече от 2%. Всички тези критерии ние сме изпълнили и изпълняваме.

Георги Вулджев прогнозира, че ако България кандидатства тази година за ИРМ – 2, кандидатурата ни бъде одобренаи влезем в чакалнята, то до три години, през 2021, вече ще сме приели и еврото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50