Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е археологическата столица на България

В днешния Световен ден на археологията  разговоряме с   доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. По думите му община Пловдив е отпуснала тази година 370 хиляди лева за разкопки - за проучванията на Източната порта, Одеона, Небет тепе и централната част на Форума.

Той обясни, че проучванията в града  продължават дори и през зимата. Относно изминалият сезон през 2017 година археолозите на практика са работили  основно на два обекта - разкопките на Голямата базилика и разкопките в южното подножие на града и Стария Пловдив. През сезона са открити  интересни находки и при строителните проучвания. Част от тях са представени в общата ахеологическа изложба на БАН. Те са част от останките на Филипопол, датират се -четвърти, трети век пр. Хр.

Директорът на музея отново подчерта, че  2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив. По думите му очакванията ни трябва да  са свързани с тракийска находка. Доц. Кисьов обаче не пожела да уточни, къде точно ще бъдат проучванията.  Като датировка сензационната  находката се очаква да е  от края на първото хилядолетие пр.Хр.

Предстоят проучвания на много обекти, един от основните обекти, който трябва да бъде приключен е Голямата базилика. Проучванията трябва да привършат на дълбочина. Може би много по-голям интерес ще представлява  монументалната сграда под основите на базиликата. Очакваме сензация и тук. Тук очакваме една приемственост на религии. Може да е античен храм, може да е по-ранна базилика, обясни доц. Кисьов
Другият обект, на който ще се работи през настоящата година е в района на Карлово. Там ще бъдат възстановени разкопките на най-ранния тракийски град край село Васил Левски. Тази година ще продължат проучванията и  на най-голямата могила Малтепе край село Маноле.Ще продължат и регулярните разкопки в Пловдив, свързани с новото строителство.
Цялата 2018 година- от април месец, когато се издават разрешителните за разкопики, ще бъде не само наситена с работа, но и по отношения на разкриване на археологически паметници, категоричен е доц. Кисьов.
Той коментира и измененията в Закона за културното наследство, според  които ще се  допуска частни разкопки, както и участие на  неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки.

В повечето държави това е разрешено. Включително и в Гърция се наложи тази практика, посочи доц. Кисьов. Въпросът е двустранен - дали ще работят професионалисти и  доколко тези неправителствени организации ще спазват законовите разпоредби. Проблеми с иманяри винаги има. Във всяко село много млади хора търсят лесен начин да изкарват бързи средства. Вече няма могила в пловдивско, която да  не е  била разкопана от иманяри. Но бумът беше до 2000 година. Дори и в този обект, който ще ни разкрие сензацията е бил обект на иманярски набези, каза директорът на археологическия музей.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59