Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив е археологическата столица на България

В днешния Световен ден на археологията  разговоряме с   доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. По думите му община Пловдив е отпуснала тази година 370 хиляди лева за разкопки - за проучванията на Източната порта, Одеона, Небет тепе и централната част на Форума.

Той обясни, че проучванията в града  продължават дори и през зимата. Относно изминалият сезон през 2017 година археолозите на практика са работили  основно на два обекта - разкопките на Голямата базилика и разкопките в южното подножие на града и Стария Пловдив. През сезона са открити  интересни находки и при строителните проучвания. Част от тях са представени в общата ахеологическа изложба на БАН. Те са част от останките на Филипопол, датират се -четвърти, трети век пр. Хр.

Директорът на музея отново подчерта, че  2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив. По думите му очакванията ни трябва да  са свързани с тракийска находка. Доц. Кисьов обаче не пожела да уточни, къде точно ще бъдат проучванията.  Като датировка сензационната  находката се очаква да е  от края на първото хилядолетие пр.Хр.

Предстоят проучвания на много обекти, един от основните обекти, който трябва да бъде приключен е Голямата базилика. Проучванията трябва да привършат на дълбочина. Може би много по-голям интерес ще представлява  монументалната сграда под основите на базиликата. Очакваме сензация и тук. Тук очакваме една приемственост на религии. Може да е античен храм, може да е по-ранна базилика, обясни доц. Кисьов
Другият обект, на който ще се работи през настоящата година е в района на Карлово. Там ще бъдат възстановени разкопките на най-ранния тракийски град край село Васил Левски. Тази година ще продължат проучванията и  на най-голямата могила Малтепе край село Маноле.Ще продължат и регулярните разкопки в Пловдив, свързани с новото строителство.
Цялата 2018 година- от април месец, когато се издават разрешителните за разкопики, ще бъде не само наситена с работа, но и по отношения на разкриване на археологически паметници, категоричен е доц. Кисьов.
Той коментира и измененията в Закона за културното наследство, според  които ще се  допуска частни разкопки, както и участие на  неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки.

В повечето държави това е разрешено. Включително и в Гърция се наложи тази практика, посочи доц. Кисьов. Въпросът е двустранен - дали ще работят професионалисти и  доколко тези неправителствени организации ще спазват законовите разпоредби. Проблеми с иманяри винаги има. Във всяко село много млади хора търсят лесен начин да изкарват бързи средства. Вече няма могила в пловдивско, която да  не е  била разкопана от иманяри. Но бумът беше до 2000 година. Дори и в този обект, който ще ни разкрие сензацията е бил обект на иманярски набези, каза директорът на археологическия музей.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17